Romanya’da Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Romanya'da iş imkanları ve iş fırsatları. Romanya'da hangi alanlarda iş yapılabilir? Türk şirketlerin iş yaptığı sektörler.

Son dönemde yurtdışı iş ve yurtdışı çalışma dendiğinde akla gelen ülkelerden biri olmaya başlayan Romanya da yurtdışı işler konusunda yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları sunuyor.

Romanya Avrupa Birliği ülkeleri arasında Türk şirketlere ve Türk yatırımcılara en sıcak bakan ülke. Sadece Romanya hükümeti değil Romanya halkı da Türk şirketlere ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesine sıcak bakıyor. Günümüzde binlerce Türk firmanın iş yaptığı AB ülkelerinden biri olan Romanya iş alanında oldukça yüksek bir potansiyel taşıyor. Gerek Avrupa Birliği’nin içinde yer alması gerekse kotasız satış imkanıyla Romanya ülkesinde iş yapan şirketlere önemli iş imkanları ve iş fırsatları sunuyor.

Sanayi ve Gayrimenkul Alanında Fırsatlar Var

Romanya’da son dönemde sanayi sektörleri haricinde AVM ve ofis yatırımları da cazip hale gelmiş durumda. Bu tür yatırımlar bölgesine göre 7-12 yıl arasında bir geri dönüşüm sağlıyor. Türkiye ile Romanya arasında imzalanan Mal Varlığı Garantisi Anlaşması ile tüm gayrimenkul yatırımlarına devlet garantisi var. Yeni dönemde Türk yatırımcıların Romanya’daki gayrimenkul yatırımlarına hız vermesi bekleniyor.

Otomotiv Tedarik Şirketlerinin Sayısı Artıyor

Romanya’nın gelişen sanayisi ülkeyi özellikle otomotiv sanayi alanında bölgesel üs haline getirmiş durumda. Ülke şu an Renault ve Ford’un AB pazarı için üretim yaptığı en büyük tesislere sahip. Romanya pazarı Türk otomotiv sektörünün ise en fazla ihracat yaptığı 11. ülke konumunda. Öte yandan son yıllarda Romanya’da doğrudan yatırım yapan ve üretime geçen Türkiye merkezli otomotiv tedarik sanayi şirketlerinin sayısı da hızla artıyor. Bugün itibariyle Orhan Holding, Kar Plastik, Beyçelik ve Martur gibi şirketler Romanya’da küresel otomotiv devlerine yönelik üretim yapıyor. Romanya makamları çok daha fazla Türk otomotiv tedarik sanayi şirketini ülkeye getirmek istiyor.

Avrupa Birliği’ne Kotasız Satış İmkanı

Romanya, 550 milyonluk nüfusa ürünlerini kotasız bir şekilde satabiliyor. Bu nedenle başta otomotiv şirketleri olmak üzere, tekstil, gıda, makine gibi alanlarda çok önemli fırsatlar Türk şirketlerini bekliyor.

Romanya’nın en önemli cazibelerinden biri de petrol ve doğal gaz üreticisi olması. Aslında ülkede doğal gaz üretimi yıllar içinde azaldı ve başta Rusya’dan olmak üzere doğal gaz ithalatı toplam tüketimin yüzde 30’luk kısmına ulaştı. Ancak son 25 yılda üretimde yaşanan azalmaya rağmen hala Merkezi ve Doğu Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi konumunda bulunuyor. Romanya pek çok Türk şirketi tarafından yakından takip ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here