Litvanya’nın Başkenti Vilnius Nasıl Bir Şehir?

Litvanya Vilnius nasıl bir şehir? Vilnius'ta ne yenir, nerelere gidilir? Vilnius'ta gezilecek ve görülmesi gereken yerler...

Arnavut kaldırımlı sokakları, barok ve neoklasik kiliseleriyle seyahat tutkunlarına eşsiz bir deneyim vaat eden Vilnius’ta hızlı bir tura çıkmaya ne dersiniz? Sizler için Litvanya’nın başkenti olan muhteşem şehir Vilnius’ta yapılabilecek şeyleri, gezilebilecek yerleri ve diğer tavsiyelerimizi derledik.

Vilnius, bir şehri yürüyerek keşfetmeyi sevenlerin, sevmemesi imkansız olan bir şehir. Bunun nedeni birçok önemli turistik destinasyonun birbirine çok yakın olması. Yani yürüyerek hem bu sevimli şehri keşfedebilir hem de birçok turistik mekana denk gelebilirsiniz. Ayrıca, Vilnius adeta bir açık hava müzesi! Şehri adımlarken etrafınızda göreceğiniz mimarlık harikası yapılar ve her zerrenizde hissedeceğiniz şehir atmosferi sizi bir rüyanın içerisindeymişsiniz gibi hissettirecek. Elbette Vilnius’ta görülmeye değer yer sayısı oldukça fazla fakat öncelikle “görmeden dönme” denilen başlıca yerlerden bahsetmek gerekiyor.

Genel Olarak Litvanya’nın Başkenti Vilnius

Bazı şehirler yalnızca gezilecek şehirlerdendir, Vilnius ise hem gezilmesi hem de anlaşılması gereken bir şehir. Bir şehri anlamanın en iyi yolu ise tarihini bilmekten geçiyor. Vilnius İşgaller ve Özgürlük Savaşları Müzesi, İkinci Dünya Savaşı döneminden Litvanya’nın bağımsızlığını kazanmasına giden yolda şehrin başından geçenleri ziyaretçilerine anlatıyor. İkinci Dünya  Savaşı ve Soğuk Savaş tarihine özel bir ilgi duyanlar için muhteşem bir müze olmasının yanında bu alanlara ilgisi olmayanlara da inanılmaz bir deneyim sunuyor. Yer yer ziyaretçilerin irkilmesine ve üzülmesine sebep olsa da İşgaller ve Özgürlük Savaşları Müzesi bu şehirle empati yapmanızı sağlıyor. Bu müzenin ilginç bir özelliği de SSCB’nin istihbarat servisi KGB’nin eski binasında yer alıyor olması.

Litvanya Vilnius Tarihi Yerler

Geldiği Yer Vilnius’ta mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer de Gediminas Kulesi. Aslında Gediminas kulesinin kendisiyle birlikte kuleye giden Arnavut kaldırımla yollar, Gediminas tepesinin ve şehit keşişler anısına dikilen Üç Haç Anıtı’nın yer aldığı Üç Haç tepesinin manzarasının da mutlaka görülmesi gerekiyor. Şehir sakinlerinin yürüyüş için sıkça tercih ettiği bu lokasyon harika bir şehir manzarasına sahip. Her ne kadar buraya yürüyerek gitmek çok farklı bir deneyim olsa da finükülerle de ulaşım mümkün.

Vilnius Şehir Merkezi Mimari Yapılar

Vilnius’ta gezilmesi gerekli olan birçok yer tarihi kent merkezi ve çevresinde yer alıyor. Kent merkezi, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi bir alan. Kent merkezini turlarken barok, gotik ve başka türlerde mimarinin en nadide örnekleri her köşe başında karşınıza çıkıyor. Özellikle, Büyük Dükler Sarayı, başta St. Anne Kilisesi olmak üzere çok sayıda kilise ve katedral mimari açıdan eşsiz sayılabilecek nitelikte. Kent merkezinde yer alan dükkanlar ve sokaklarda vaktinizin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız bile.

Uzupis Cumhuriyeti Vilnius

Uzupis Cumhuriyeti Vilnius’a geldiniz ve başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir deneyim mi arıyorsunuz? O zaman Uzupis Cumhuriyeti tam aradığınız yer. Uzupis, Vilnius’ta özellikle sanatçıların mesken edindiği bir bölge ve burada yaşayanlar kendilerini 1997 yılında bağımsız bir cumhuriyet ilan etmişler. Geziniz 1 Nisan’a denk gelirse Uzupis Cumhuriyeti’nin bağımsızlık günü kutlamalarını görebilirsiniz. Uzupis Cumhuriyeti aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunuyor. Özellikle sanatçı ve sanat severlerin kesinlikle burayı ziyaret etmesi, sergilerini ve şiir dinletisi yapılan mekanlarını görmesi gerekiyor. Hatıra olarak pasaportunuzu Uzupis Cumhuriyeti damgası ile damgalatmanız dahi mümkün. Vilnius herhangi bir yazı ya da gezi rehberiyle anlatılması oldukça zor olan bir şehir. Bu şehri tanımanın ve anlamanın en iyi yolu burayı görmek ve atmosferini hissetmek. Bu nedenle bu şehre gelin ve sayamadığımız onlarca harika mekanı deneyimleyin.

Litvanya Vilnius’ta Ne Yenir?

Vilnius, Baltık mutfağından birçok lezzetli yemeğe ev sahipliği de yapıyor. Farklı dolgu seçenekleriyle patatesli hamur köftesi Cepelinai, Blyneliai isimli yerel bir tarife sahip krep, pancar ve diğer sebzelerle birlikte et suyuyla yapılan çorba Burokeliu Sriuba mutlaka tadına bakılması gereken Baltık mutfağı lezzetlerinden. Ayrıca Hales pazarında ülkeye has birçok ürün bulunuyor. Hales pazarına uğrarsanız mutlaka Litvanya’nın geleneksel peynirlerini tatmalısınız. Bunun dışında Vilnius’ta çok sayıda geleneksel ve modern restoran da bulunuyor. Bu şehirdeki lezzet turunuzda yapılacak en doğru şey olabildiğince fazla sayıda restorana girmek ve tıka basa yemek.

Kullanılan para birimi nedir: Vilnius’ta Euro kullanılıyor. Ancak şehrin birçok yerinde farklı para birimlerini Euro’ya dönüştürebileceğiniz döviz büroları mevcut. 

Konuşulan dil nedir: Litvanya’nın resmi dili ve ana dili Litvanca. Fakat İngilizce ve Almanca bilenlerin sayısı da diğer ülkelere nazaran oldukça yüksek. Özellikle genç kesimin neredeyse tamamı İngilizceyi iyi seviyede anlıyor ve konuşuyor.

Ulaşım nasıl sağlanır: Vilnius’un özellikle merkezi yaya olarak gezmeye oldukça uygun. Ancak şehirde tramvay, otobüs ve diğer ulaşım araçlarından oluşan oldukça güçlü bir ulaşım ağı da mevcut. 

Vilnius’a yılın hangi zamanı gidilmeli: Vilnius, meşhur Noel Pazarı nedeniyle aralık ayında oldukça fazla ziyaretçi çekiyor. Ayrıca ancak masallarda görülebilecek kış manzarası da kış aylarında Vilnius’u cazip kılıyor. Fakat şehrin en hareketli olduğu dönem ilkbahar ve yaz ayları. Kısacası Vilnius dört mevsim sizi mutlu edebilecek bir şehir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here