Güncel

Yurtdışı güncel gelişmeler.

Sağlıklı Beslenmede En Yeni Akım ve Trendler

0

Günümüzde sağlıklı beslenme tarzları ve uygulamaları gün geçtikçe insanlar tarafından özellikle de sağlıklı yaşam meraklıları tarafından dikkatle ve ilgiyle takip ediliyor. Son dönemlerde insanlar artık sadece evlerinde kendi hazırladıkları sağlıklı besin ve yemeklerle değil dışarıda olduklarında da kafe ve restoranlarda sağlıklı beslenme tarzlarını gözeterek ve sağlıklı menüler tüketerek yaşamaya başladılar. Bu durum son dönemlerde oluşan ve yaygınlaşmaya devam eden yeni bir terndin başlangıcı oldu. Artık hemen hemen her yerde sağlıklı beslenme tarzlarına uygun menüleri olan kafe ve restoranlara rastlamak mümkün.

Sağlıklı Beslenme Akımlarına Olan İlgi Hızla Artıyor

Sağlıklı beslenme akımlarına olan ilgide adeta patlama var. Yeni trendler yeme içme sektöründe yepyeni bir segment oluşturdu. Özellikle raw, vejeteryan, vegan ve glütensiz beslenme tarzını benimseyenlere hitap eden kafelere ilgi oldukça yoğun.
Hızla değişen yaşam şartları, beslenme tarzlarının da aynı hızla değişmesine neden oluyor. Raw yani çiğ, vejetaryen, vegan, glütensiz, paleo diyeti, whole foods yani işlenmemiş ürünler ve plant-based yani bitki bazlı beslenme tarzları son yıllarda öne çıkan trendler arasında yer alıyor.

Söz konusu beslenme tarzlarına olan ilginin artması, yeme içme sektöründe yeni bir akımın da öncüsü oldu. Menülerini sadece bu beslenme tarzlarına göre özelleştiren kafe ve restoranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki günümüzün en popüler sağlıklı beslenme trendleri ve tarları neler?

En Yeni Sağlıklı Beslenme Trendleri

Gün geçtikçe sağlıklı beslenme ve tüketim trendlerine olan ilgi hızla artıyor. İşte son dönemde öne çıkan sağlıklı beslenme tarzları…

Raw (Çiğ) Beslenme: 40 derecenin üzerinde ısıya maruz kalmamış besin maddelerinin tüketimi esasına dayanıyor. Enzim, vitamin, mineral ve protein açısından zengin bir beslenme biçimi olarak tanımlanıyor.

Vejeteryan Beslenme: Hiçbir hayvansal et ürününün tüketilmediği beslenme tarzı. Bu tarzı benimseyenler, süt, yumurta ve bal gibi ürünleri tüketebiliyor.

Vegan Beslenme: Hayvansal et ürünleri ve hayvanlar tarafından üretilen hiçbir ürün bu beslenme türünde yer almıyor ve kullanılmıyor.

Glutensiz Beslenme: Buğday, arpa ve çavdar dahil olmak üzere birçok tahılda bulunan bir protein olan glütenin yer almadığı beslenme tarzı. Günümüzde zayıflamak, sağlıklı beslenmek ve bazı hastalıklara yakalanma azaltmak amacıyla popüler olsa da aslında çölyak hastalığı olan kişilerin uygulaması gereken bir diyet.

Paleo Diyet Uygulaması: Antik alışkanlıklara göre beslenmeyi ifade ediyor. Bu beslenme tarzında, unlu mamuller, şeker ve süt ürünleri gibi gıdalar yer almıyor. Bolca sebze ve meyve tüketiliyor. Bu diyette, doğal yollarla elde edilmeyen hiçbir şey tüketilmiyor ve raw beslenmenin gerekliliğine inanılıyor.

Whole Foods (İşlenmemiş Ürünlerle Beslenme): İşlenmemiş ürünler tüketiliyor. Sağlıklı beslenmeye odaklanan bu tarzda, besin maddelerinin besin değerlerini kaybetmemiş olması önem taşıyor ve hayvansal ürünler tüketilmiyor.

Plant-Based (Bitki Bazlı Beslenme): Bitki bazlı beslenme olarak tanımlanıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu beslenme tarzında hiçbir hayvansal ürün yer almıyor.

belirtilerifaydalari.com

Bilinçli Seyahat: Plastik Ürün ve Ambalaj Kullanımı

0

Günümüzde maalesef plastik kullanımı çok yüksek seviye. Bilinçli seyahat kapsamında plastik ürünlerin ve plastik ambalajların kullanımına dair bilgi veriyoruz. İşte seyahatte plastik kullanımına dair tüyo ve bilgiler…

Kullanım ömrü birkaç dakikayı geçmeyen kullan – at plastikler, çöp alanlarında veya okyanuslarda yüzyıllarca dolaşıp duruyor. Bir insanın ömrü boyunca kullandığı plastik ürünler, pipetleri, plastik tabakları ve diğer yan ürünleri düşünün mesela. Bunu gerçek anlamda düşündüğünüzde gezegen mi plastik mi sorusunun cevabını net bir şekilde vereceğinizden emin olabilirsiniz. Plastik kullanımını bırakmak mümkün değilken azaltmak da oldukça zor ancak yine de yapılabilecekler var.

Plastik kullanımına dair bazı bilgiler

Plastiğin yüzde 40’ı aşkın bir miktarı yalnızca bir kez kullanılıp atılıyor.
Her yıl yaklaşık 9 milyon tonluk plastik okyanuslarda birikiyor.
Bir plastik ömrün kullanım ömrü ortalama sadece 15 dakika.
Amerikalılar her gün çöpe yüz milyonlarca plastik pipet atıyor.

Bilinçli plastik kullanımı kapsamında neler yapabilirsiniz?

Plan yapın | Tipik bir tatilde neler yaptığınızı düşünün. Ayılmak için öğlen kahve içmeniz şart mı? Ne kadar su tüketiyorsunuz? Gereksinimlerinizi saptadıktan sonra, kendinize kullanılabilir pipetler ve su şişeleri gibi şeylere yer verdiğiniz bir çanta yapın.

Yaratıcı olun | Uçakta kutu içeceğinizin yanında verdikleri plastik bardağı almayın. Dondurmacıda kap yerine külahı tercih edin. Kafeye gittiğinizde kahvenizi cam bardakta alıp masanıza kurulun ve sokağı izleyin.

Atıştırmalığınızı yanınıza alın | Cipsler, enerji barları ve şekerlemelerin genelde plastik ambalajları oluyor. Katlanabilir bir kaba karışık çerez doldurup yanınıza alabilir veya kendi doğal ambalajlarına sahip ürünler için yerel pazarları gezebilirsiniz.

Pipet kullanmayın | Söylemesi kolay yapması zor. Birçok restoranda içecekler doğrudan plastik pipetle birlikte geliyor. Ama zaman geçtikçe, siparişinizi verirken pipet istemediğinizi belirtmeye alışabilirsiniz.

Pet şişe kullanımını zalatın | Uzun süre dışarıda olacağınız günler için yeniden kullanılabilir bir veya iki su şişesi satın alabilirsiniz. Şişenizi artık aratılmış su sunan çoğu havalanı, otel veya restoranda doldurabilirsiniz. Aralarında Avustralya ve Amerika’nın bulunduğu bazı yerlerde şişelenmiş suya tam veya kısmi yasak uygulanıyor.

Bez çanta kullanın | Yenilikçi alternatifler de plastik kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Alışverişe bez çantanızla gidebilir, bez çanta kullanımını artırabilirsiniz.