Yurtdışı İş

Yurtdışı İş İmkanları Yurtdışı İş Fırsatları

Sürekli olarak birbirine daha da kenetlenen bir dünyada globalleşme her geçen gün daha da artıyor ve artık günümüzde ülkeler birbirinden bağımsız hareket edemez hale geldiler. Ulaşımın ve iletişim araçlarının kolaylaşması ve seçeneklerin çoğalması insanların dünya üzerinde daha kolay bir dolaşıma sahip olması imkanını getirdi.

Günümüzde tüm dünya çapında insanlar daha iyi yaşam koşulları ve ekonomik imkanlar için ülkelerinden ayrılarak farklı ülkelerde iş ve yaşam imkanlarını değerlendirmek için yer değiştiriyorlar. Kişiler yurtdışı iş imkanlarını ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek için birçok ülkedeki seçenekleri değerlendiriyorlar. Bazı kişiler kalıcı olarak yurtdışına gitmek isterken bazıları ise geçici olarak yurtdışına gitmek istiyorlar. Yurtdışına iş için gitmenin çok farklı amaçları da olabiliyor. Kimisi birikim yapmak için giderken kimisi tecrübe için gidiyor.

Dünya çapında sayısız ülke yurtdışında iş ve yurtdışı çalışma fırsatları sunuyor. Amerika ve Kanada’dan tutun da Ortadoğu ve Afrika ülkelerine kadar pek çok ülkede yabancı şirketlerde ve Türk şirketlerde iş bulmak çalışmak mümkün.

Yurtdışında iş yapan Türk şirketlerde iş bulmak daha kolay

Türkiye’den yurtdışı iş için gitmek isteyen kişiler genellikle yurtdışında iş yapan Türk şirketleri tercih ediyorlar. Günümüzde yurtdışında çok farklı ülkelerde çok farklı kategorilerden iş yapan Türk şirketler mevcut. Söz konusu şirketler zaman zaman ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’den çok sayıda yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yaparak yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için güzel imkanlar sunuyorlar. İnşaat, gıda ve daha pek sektörde yurtdışında iş yapan Türk şirketler bünyesinde iş bulmak ve çalışmak mümkün.

Yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün

Diğer yandan yurtdışında yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün. Günümüzde sadece Türkçe bilen eleman çalıştıran sayısız yabacı şirket mevcut. Bunun yanında belirli yetkinliklere ve özelliklere sahipseniz yurtdışı iş yapan yabancı şirketlerde iş bulmanız ve çalışmanız daha kolay. Günümüzde sayısız ülkede yabancı şirketlerde çalışan Türk eleman ve işçi sayısı oldukça fazladır.

Yurtdışı iş imkanları için çok sayıda kaynak mevcut

Burada en önemli nokta yabancı dil. Yurtdışında iş arayan ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler arasında yabancı dil bilgisi olan kişiler her zaman daha şanslı. Sadece yurtdışında iş yapan yabancı şirketler değil, Türk şirketler bünyesinde de yabancı dil bilen adaylar ön plana çıkıyor. Yurtdışında iş aramak için internet üzerinde sayısız kaynak da mevcut. Gerek Türk şirketler gerekse yabancı şirketler iş ilanlarını bu kaynaklar üzerinden yayınlayarak işçi ve eleman arıyorlar. Yabancı kaynaklar olarak monster, linkedin, total jobs gibi ilan siteleri mevcut. Türkiye’de ise yenibiriş, kariyer net, secret cv gibi yine çok sayıda kaynak mevcut.

Almanya iş bulma kurumu işçi alımı, iş ilanları ve iş başvurusu

Almanya'da çalışmak, Almanya'da işçi alımı, iş arama ve iş bulma

Bilindiği üzere yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyen ve yurtdışı işçi alımı konusunda araştırma yapanlar için Almanya sağladığı iş olanakları ile öne çıkan önemli ülkelerden bir tanesi. Gerek başka bir ülkede olsun gerek Almanya’da olsun her gün binlerce kişi Almanya’da başkent Berlin başta olmak üzere farklı şehirlerde iş aramak ve iş bulmak için araştırma yaparak Almanya işçi alımlarından yararlanmak istiyor. Tam da bu konuda Almanya İş Bulma Kurumu (Almanya Federal İstihdam Bürosu) önemli bir seçenek olarak önem kazanıyor.

Almanya İş Bulma Kurumu yani Almanya Federal İstihdam Bürosu gerek yurtdışında olsun gerekse Almanya’da olsun Almanya işçi alımı ve iş imkanlarından yararlanmak isteyenler için hizmet veren bir kurum. Söz konusu kurum iş aramak, iş bulmak ve Almanya’da çalışmak isteyen kişilere ister vasıflı işçi olsun ister vasıfsız işçi olsun yol gösteriyor, yardımcı oluyor, ilgilendikleri ve beceri sahibi oldukları alanlarda kişileri işe yerleştirmek için çalışmalar yürütüyor.

Almanya’da çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek istiyorsanız sizler de Almanya İş Bulma Kurumu’nun birçok farklı kategoride yayınlanan vasıflı vasıfsız iş ilanlarına göz atabilir, kendinize uygun iş ilanlarına iş başvurusu yapabilir ve yine kurum üzerinden Almanya işçi alımı konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Almanya İş Bulma Kurumu ve Almanya İşçi Alımı

Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde ekonomisi en iyi ülkelerden biri olan Almanya gerek sağladığı iş imkanları ve iş olanakları, gerekse yüksek yaşam standartları ile hem Türkiye’den hem de pek çok farklı yabancı ülkeden sürekli olarak göç alan bir ülke. Disiplinli bir devlet yapısına sahip olan Almanya işsizliği yönetme ve istihdam konusunda da iyi bir sisteme sahip. Bunların başında ise iş arama, iş bulma, işe yerleştirme ve işçi alımı konusunda aralıksız çalışmalar yürüten Almanya İş Bulma Kurumu geliyor.

Bilindiği üzere Almanya ekonomisini sürekli olarak yatırım yaparak desteklediği pek çok farklı sektöre bağlı ve dünya çapında bilinen üretim kalitesine, fabrikalara ve şirketlere sahip. Söz konusu Almanya’da iş yapan, üretim gerçekleştiren bu şirketler ise daima yeni işçi ve çalışanlara ihtiyaç duyuyor ve iş gücü açıklarını kapatmak için her zaman işçi alımı yapmaya devam ediyorlar. Almanya’da ki sektörler ve şirketler özellikle kalifiye tecrübeli eleman sıkıntısı yaşarken pek çok zaman işe alım yapacakları pozisyona uygunsa ve gerekli kriterleri karşılıyorsa deneyimsiz vasıfsız işçi alımı da gerçekleştiriyorlar. Peki Almanya İş Bulma Kurumu nasıl çalışıyor?

Almanya’da iş yapan, üretim gerçekleştiren ve hizmet sunan şirketler işçi alımı yapmak istediklerinde bunu Almanya İş Bulma Kurumu sistemine girerek yayınlıyor ve ilan ediyorlar. İlanda işçi alımı yapılacak pozisyon ve gerekli şartlar belirlendikten sonra Almanya İş Bulma Kurumu gerek Berlin, Hamburg, Köln gibi sayısız şehirde ve yerleşim yerlerinde hizmet veren yerel iş bulma büroları üzerinden iş arayanlara önererek, gerekse söz konusu ilanlara iş borsası üzerinden yurtiçi ve yurtdışından yapılan online iş başvurularını kabul ederek değerlendirmeye alıyor. Gerekli şartları taşıyan adaylar işe yerleştirme için değerlendirildikten sonra işçi alımı yapan şirketlere ve firmalara yönlendiriliyor. Kurum aynı zamanda Almanya iş arama vizesi ve Almanya çalışma vizesi konusunda da yardımcı oluyor. Peki Almanya’da işçi alımı için yayınlanan iş bulma kurumu iş ilanlarına nasıl ulaşacaksınız? Şimdi gelin buna değinelim.

Almanya İş Bulma Kurumu İş Borsası İş İlanları

Gerek yurtdışından olsun gerekse Almanya’nın içerisinde olsun Almanya’da çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek için iş ilanlarına ulaşmak oldukça kolay. Almanya’da çalışmak ve işçi alımı için iş başvurusunda bulunmak için internet üzerinden online olarak hareket edebilir, Berlin, Hamburg, Köln, Frankfurt, Münih gibi pek çok farklı şehirde iş yapan, işçi alımı gerçekleştiren şirketlerin ve firmaların iş ilanlarına iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Almanya’da iş yapan ve işçi alımı yapmak isteyen şirketler ve firmalar iş ilanlarını Almanya İş Bulma Kurumu üzerinden yayınlıyor ve duyuruyorlar. Burada devreye Almanya İş Borsası giriyor. Almanya İş Borsası yani Jobbörse, Almanya İş Bulma Kurumuna bağlı olan ve işçi alımı kapsamında çalışacak işçi ve eleman arayan şirketlerin – firmaların iş ilanlarının yayınlandığı en büyük iş borsası olarak öne çıkıyor.

Kısacası ister vasıflı ve deneyimli olsun ister vasıfsız ve tecrübesiz işçi olsun Almanya’da çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek isteyen adaylar kolaylıkla internet üzerinden Almanya İş Bulma Kurumu’na bağlı iş borsası olan Jobbörse üzerinden pek çok farklı sektör için yayınlanan iş ilanlarını inceleyebilir, kendileri için uygun gördükleri iş ilanları ve işçi alımlarına iş başvurusunda bulunabilirler. Buradan aynı zamanda özgeçmişinizi de yükleyerek değerlendirilmek üzere gönderebilirsiniz.

Amerika’dan Güncel Notlar ve İş Fikirleri

Amerika'da girişim ve iş fikirleri

Covid-19 salgını sonrası Amerika’da yaşam normalleşirken birçok değişim de günlük yaşamda çok rahat bir şekilde görülüyor. Kısacası Covid-19 salgını sonrası hızlı bir dönüş var ve insanların hayatında alışverişten, elektrikli arabalara, metaverse’den iş gücüne pek çok değişim yaşanıyor. Aşağıda sizler için Amerika’dan güncel bazı notlar yer alıyor. ABD’de insanların gündeminde Covid-19 diye bir başlık kalmadı. Hayat tamamen normale dönmüş durumda. Açık havada maske takan neredeyse hiç kimse yok, kapalı alanlarda da maske takma zorunluluğu kaldırılmış durumda.

Elektrikli Araçlar Yaygınlaşıyor Gayrimenkul Fiyatları Katlanıyor

Elektrikli arabalar gittikçe yaygınlaşıyor. Önceden yollarda sadece Tesla görürdünüz, şimdi Lucid gibi yenilikçi markalara da sıklıkla rastlanmaya başlandı.

Türkiye’de de olduğu gibi, sağınız solunuz kripto para borsalarının reklamlarıyla dolu. Eskiden Silikon Vadisi şirketlerinde çalışmak modayken, şimdi nitelikli işgücü Crypto.com gibi şirketlere transfer oluyor, çünkü bu şirketlerde en az 2 kat maaş alıyorlar.

Metaverse sokakta çok yaygın konuşuluyor. Facebook’un (Meta) sahibi olduğu Oculus markasının ürettiği VR gözlükleri çok satıyor. Metroda insanların bu gözlükle oturduklarına şahit olabiliyorsunuz.

Popüler bölgelerde gayrimenkul fiyatları önceki yıllardaki yükseliş seyrine kıyasla çok daha hızlı artış gösteriyor. Los Angeles’ın popüler bölgelerinde 5 yıl önce 20 milyon Dolar olan evler, şu anda 40 milyon Dolar seviyesine çıkmış durumda. Bu durumun meydana gelmesinde Covid-19 ve sonrasında 7%’ye yükselen enflasyon da etkili olmuş görünüyor.

Son 2 yıl boyunca sıkıntı çeken insanlar şu anda bir tüketim çılgınlığı yaşıyor. Tedarik zincirleri talep patlamasına cevap veremiyor. Best Buy’a gidiyorsunuz, rafların yarısı boş. Lüks saat markalarının butiklerine gidiyorsunuz, siparişinizin 1.5 – 2 yıl sonra teslim edilebileceğini söylüyorlar.

Türkiye’de ve çevremizdeki ülkelerde olup bitenler halen ABD halkının zerre kadar ilgisini çekmiyor. Biz Türkiye’de gece gündüz TV’de “Amerika” kelimesini işitirken, ABD halkı halen çok yerel bir yaşam sürüyor. CBS, NBC, Fox gibi TV network’lerde hayat halen sadece ABD’de olup bitenlerden ibaret. Dolayısıyla averaj bir Amerikan evinde bölgemiz için herhangi bir merak bulunduğunu düşünmeyin.

Amerika’da Girişim İçin Bazı İş Fikirleri

Aşağıda yer alan tespitler ve açıklar yurtdışı girişim için bazı iş fikirleri verebilir;

Halı | Beverly Hills ve Bel Air malikanelerine İran kökenli iş adamları sadece İran halısı satıyor. Los Angeles’ın meşhur Melrose bulvarında Türk halısı satan bir showroom bulunmuyor.
Ben Soleimani ve Mansour bulvara damgasını vurmuş.

Takı | Kuyumcukent ve Kapalıçarşı gibi noktalarda takı / aksesuar ticaretinde ölçek yakalamış markalarımızdan herhangi birinin ABD’nin Kay Jewelers benzeri takı / aksesuar zincirlerine tedarikçi olduğunu duymadım. Walmart gibi büyük perakende zincirlerinde de Ürdün’de üretilmiş takı ve aksesuarlar satılıyor. New York’un meşhur Diamond District’inde dolaşırken kulağınıza Türkçe konuşan kişilerin sesi geliyor fakat sayıları çok sınırlı. Bölge İsrailli’lerin ve Ermeni’lerin kontrolünde. Diamond District’te mağaza açmayı başarabilmiş tek Türk markamız Zen Diamond. Kendilerini bu vesileyle tebrik ediyorum.

Alkollü Mendil | Restoranlarda genellikle Çin’den ithal edilen ‘alkollü mendiller’ servis ediliyor. Türkiye’de kullanmaya alışık olduğumuz Eyüp Sabri Tuncer, Uni gibi firmalarımızın ürettiği kokulu kolonyalı ıslak mendillere ABD’de herhangi bir popüler restoranda denk gelmiyorsunuz.

Mobilya | Williams-Sonoma, Home Depot gibi perakende zincirlerinde İnegöl’de üretilmiş ‘Made in Turkey’ damgalı herhangi bir ev mobilya ürününe denk gelmiyorsunuz.

Zeytinyağı | Süpermarketlerde Yunanistan’da üretilmiş, Yunan halkının tüketemeyeceği kadar düşük kalitede zeytinyağları satılıyor. Whole Foods, Trader Joe’s gibi perakende zincirlerinde enfes Türk zeytinyağlarımızı göremiyorsunuz.

Soda | ABD halkının İtalyan ürünlerine duyduğu sempatiyi kabul etmekle birlikte, tüm restoranlarda suya alternatif olarak sadece İtalya’da üretilmiş San Pellegrino sodalarının satılıyor olmasını bizim beceriksizliğimiz olarak nitelendiriyorum. Beypazarı ve Uludağ gibi şirketlerimiz ABD’de fabrika kurup, Türkiye’den know-how taşıyarak, Batı’nın kulağına hoş gelecek yen markalar yaratarak giriş yapabilirdi. Hamdi Ulukaya’nın Chobani hikayesi bundan pek farklı değil. Bir Türk girişimci olarak ‘Yunan yoğurdu’ temasıyla, Türkçe karakterler içermeyen bir markayla ABD’de fırtınalar estiriyor. Walmart gibi zincirlerde yoğurt reyonunda en yüksek fiyatlı ürünler Chobani’ye ait.

Tekstil | Tekstil halen iki kutup arasında sıkışmış durumda. Ya kalite için İtalyan / Fransız markalara gitmelisiniz. Ya da ucuzluk için Çin’de / Hindistan’da üretilmiş ürünlere yönelmelisiniz. Orta segmentte halen boşluk var. ABD halkı hangi outlet’e gitse aynı markaları görmekten bunalmış ve seçeneksizlikten sıkılmış durumda. Biz Türkiye’de orta segmentte marka çeşitliliği bakımından çok başarılıyız.

Yurtdışı İş İmkanları 2023 Yurtdışı İş Fırsatları

Sürekli olarak birbirine daha da kenetlenen bir dünyada globalleşme her geçen gün daha da artıyor ve artık günümüzde ülkeler birbirinden bağımsız hareket edemez hale geldiler. Ulaşımın ve iletişim araçlarının kolaylaşması ve seçeneklerin çoğalması insanların dünya üzerinde daha kolay bir dolaşıma sahip olması imkanını getirdi.

Günümüzde tüm dünya çapında insanlar daha iyi yaşam koşulları ve ekonomik imkanlar için ülkelerinden ayrılarak farklı ülkelerde iş ve yaşam imkanlarını değerlendirmek için yer değiştiriyorlar. Kişiler yurtdışı iş imkanlarını ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek için birçok ülkedeki seçenekleri değerlendiriyorlar. Bazı kişiler kalıcı olarak yurtdışına gitmek isterken bazıları ise geçici olarak yurtdışına gitmek istiyorlar. Yurtdışına iş için gitmenin çok farklı amaçları da olabiliyor. Kimisi birikim yapmak için giderken kimisi tecrübe için gidiyor.

Dünya çapında sayısız ülke yurtdışında iş ve yurtdışı çalışma fırsatları sunuyor. Amerika ve Kanada’dan tutun da Ortadoğu ve Afrika ülkelerine kadar pek çok ülkede yabancı şirketlerde ve Türk şirketlerde iş bulmak çalışmak mümkün.

Yurtdışında iş yapan Türk şirketlerde iş bulmak daha kolay

Türkiye’den yurtdışı iş için gitmek isteyen kişiler genellikle yurtdışında iş yapan Türk şirketleri tercih ediyorlar. Günümüzde yurtdışında çok farklı ülkelerde çok farklı kategorilerden iş yapan Türk şirketler mevcut. Söz konusu şirketler zaman zaman ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’den çok sayıda yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yaparak yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için güzel imkanlar sunuyorlar. İnşaat, gıda ve daha pek sektörde yurtdışında iş yapan Türk şirketler bünyesinde iş bulmak ve çalışmak mümkün.

Yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün

Diğer yandan yurtdışında yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün. Günümüzde sadece Türkçe bilen eleman çalıştıran sayısız yabacı şirket mevcut. Bunun yanında belirli yetkinliklere ve özelliklere sahipseniz yurtdışı iş yapan yabancı şirketlerde iş bulmanız ve çalışmanız daha kolay. Günümüzde sayısız ülkede yabancı şirketlerde çalışan Türk eleman ve işçi sayısı oldukça fazladır.

Yurtdışı iş imkanları için çok sayıda kaynak mevcut

Burada en önemli nokta yabancı dil. Yurtdışında iş arayan ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler arasında yabancı dil bilgisi olan kişiler her zaman daha şanslı. Sadece yurtdışında iş yapan yabancı şirketler değil, Türk şirketler bünyesinde de yabancı dil bilen adaylar ön plana çıkıyor. Yurtdışında iş aramak için internet üzerinde sayısız kaynak da mevcut. Gerek Türk şirketler gerekse yabancı şirketler iş ilanlarını bu kaynaklar üzerinden yayınlayarak işçi ve eleman arıyorlar. Yabancı kaynaklar olarak monster, linkedin, total jobs gibi ilan siteleri mevcut. Türkiye’de ise yenibiriş, kariyer net, secret cv gibi yine çok sayıda kaynak mevcut.