Yurtdışı İş İmkanları

Yurtdışında çalışmak üzere iş imkanları ve iş olanakları.

Yurtdışı İş İmkanları Yurtdışı İş Fırsatları

Sürekli olarak birbirine daha da kenetlenen bir dünyada globalleşme her geçen gün daha da artıyor ve artık günümüzde ülkeler birbirinden bağımsız hareket edemez hale geldiler. Ulaşımın ve iletişim araçlarının kolaylaşması ve seçeneklerin çoğalması insanların dünya üzerinde daha kolay bir dolaşıma sahip olması imkanını getirdi.

Günümüzde tüm dünya çapında insanlar daha iyi yaşam koşulları ve ekonomik imkanlar için ülkelerinden ayrılarak farklı ülkelerde iş ve yaşam imkanlarını değerlendirmek için yer değiştiriyorlar. Kişiler yurtdışı iş imkanlarını ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek için birçok ülkedeki seçenekleri değerlendiriyorlar. Bazı kişiler kalıcı olarak yurtdışına gitmek isterken bazıları ise geçici olarak yurtdışına gitmek istiyorlar. Yurtdışına iş için gitmenin çok farklı amaçları da olabiliyor. Kimisi birikim yapmak için giderken kimisi tecrübe için gidiyor.

Dünya çapında sayısız ülke yurtdışında iş ve yurtdışı çalışma fırsatları sunuyor. Amerika ve Kanada’dan tutun da Ortadoğu ve Afrika ülkelerine kadar pek çok ülkede yabancı şirketlerde ve Türk şirketlerde iş bulmak çalışmak mümkün.

Yurtdışında iş yapan Türk şirketlerde iş bulmak daha kolay

Türkiye’den yurtdışı iş için gitmek isteyen kişiler genellikle yurtdışında iş yapan Türk şirketleri tercih ediyorlar. Günümüzde yurtdışında çok farklı ülkelerde çok farklı kategorilerden iş yapan Türk şirketler mevcut. Söz konusu şirketler zaman zaman ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’den çok sayıda yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yaparak yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için güzel imkanlar sunuyorlar. İnşaat, gıda ve daha pek sektörde yurtdışında iş yapan Türk şirketler bünyesinde iş bulmak ve çalışmak mümkün.

Yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün

Diğer yandan yurtdışında yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün. Günümüzde sadece Türkçe bilen eleman çalıştıran sayısız yabacı şirket mevcut. Bunun yanında belirli yetkinliklere ve özelliklere sahipseniz yurtdışı iş yapan yabancı şirketlerde iş bulmanız ve çalışmanız daha kolay. Günümüzde sayısız ülkede yabancı şirketlerde çalışan Türk eleman ve işçi sayısı oldukça fazladır.

Yurtdışı iş imkanları için çok sayıda kaynak mevcut

Burada en önemli nokta yabancı dil. Yurtdışında iş arayan ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler arasında yabancı dil bilgisi olan kişiler her zaman daha şanslı. Sadece yurtdışında iş yapan yabancı şirketler değil, Türk şirketler bünyesinde de yabancı dil bilen adaylar ön plana çıkıyor. Yurtdışında iş aramak için internet üzerinde sayısız kaynak da mevcut. Gerek Türk şirketler gerekse yabancı şirketler iş ilanlarını bu kaynaklar üzerinden yayınlayarak işçi ve eleman arıyorlar. Yabancı kaynaklar olarak monster, linkedin, total jobs gibi ilan siteleri mevcut. Türkiye’de ise yenibiriş, kariyer net, secret cv gibi yine çok sayıda kaynak mevcut.

Almanya iş bulma kurumu işçi alımı, iş ilanları ve iş başvurusu

Almanya'da çalışmak, Almanya'da işçi alımı, iş arama ve iş bulma

Bilindiği üzere yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyen ve yurtdışı işçi alımı konusunda araştırma yapanlar için Almanya sağladığı iş olanakları ile öne çıkan önemli ülkelerden bir tanesi. Gerek başka bir ülkede olsun gerek Almanya’da olsun her gün binlerce kişi Almanya’da başkent Berlin başta olmak üzere farklı şehirlerde iş aramak ve iş bulmak için araştırma yaparak Almanya işçi alımlarından yararlanmak istiyor. Tam da bu konuda Almanya İş Bulma Kurumu (Almanya Federal İstihdam Bürosu) önemli bir seçenek olarak önem kazanıyor.

Almanya İş Bulma Kurumu yani Almanya Federal İstihdam Bürosu gerek yurtdışında olsun gerekse Almanya’da olsun Almanya işçi alımı ve iş imkanlarından yararlanmak isteyenler için hizmet veren bir kurum. Söz konusu kurum iş aramak, iş bulmak ve Almanya’da çalışmak isteyen kişilere ister vasıflı işçi olsun ister vasıfsız işçi olsun yol gösteriyor, yardımcı oluyor, ilgilendikleri ve beceri sahibi oldukları alanlarda kişileri işe yerleştirmek için çalışmalar yürütüyor.

Almanya’da çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek istiyorsanız sizler de Almanya İş Bulma Kurumu’nun birçok farklı kategoride yayınlanan vasıflı vasıfsız iş ilanlarına göz atabilir, kendinize uygun iş ilanlarına iş başvurusu yapabilir ve yine kurum üzerinden Almanya işçi alımı konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Almanya İş Bulma Kurumu ve Almanya İşçi Alımı

Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde ekonomisi en iyi ülkelerden biri olan Almanya gerek sağladığı iş imkanları ve iş olanakları, gerekse yüksek yaşam standartları ile hem Türkiye’den hem de pek çok farklı yabancı ülkeden sürekli olarak göç alan bir ülke. Disiplinli bir devlet yapısına sahip olan Almanya işsizliği yönetme ve istihdam konusunda da iyi bir sisteme sahip. Bunların başında ise iş arama, iş bulma, işe yerleştirme ve işçi alımı konusunda aralıksız çalışmalar yürüten Almanya İş Bulma Kurumu geliyor.

Bilindiği üzere Almanya ekonomisini sürekli olarak yatırım yaparak desteklediği pek çok farklı sektöre bağlı ve dünya çapında bilinen üretim kalitesine, fabrikalara ve şirketlere sahip. Söz konusu Almanya’da iş yapan, üretim gerçekleştiren bu şirketler ise daima yeni işçi ve çalışanlara ihtiyaç duyuyor ve iş gücü açıklarını kapatmak için her zaman işçi alımı yapmaya devam ediyorlar. Almanya’da ki sektörler ve şirketler özellikle kalifiye tecrübeli eleman sıkıntısı yaşarken pek çok zaman işe alım yapacakları pozisyona uygunsa ve gerekli kriterleri karşılıyorsa deneyimsiz vasıfsız işçi alımı da gerçekleştiriyorlar. Peki Almanya İş Bulma Kurumu nasıl çalışıyor?

Almanya’da iş yapan, üretim gerçekleştiren ve hizmet sunan şirketler işçi alımı yapmak istediklerinde bunu Almanya İş Bulma Kurumu sistemine girerek yayınlıyor ve ilan ediyorlar. İlanda işçi alımı yapılacak pozisyon ve gerekli şartlar belirlendikten sonra Almanya İş Bulma Kurumu gerek Berlin, Hamburg, Köln gibi sayısız şehirde ve yerleşim yerlerinde hizmet veren yerel iş bulma büroları üzerinden iş arayanlara önererek, gerekse söz konusu ilanlara iş borsası üzerinden yurtiçi ve yurtdışından yapılan online iş başvurularını kabul ederek değerlendirmeye alıyor. Gerekli şartları taşıyan adaylar işe yerleştirme için değerlendirildikten sonra işçi alımı yapan şirketlere ve firmalara yönlendiriliyor. Kurum aynı zamanda Almanya iş arama vizesi ve Almanya çalışma vizesi konusunda da yardımcı oluyor. Peki Almanya’da işçi alımı için yayınlanan iş bulma kurumu iş ilanlarına nasıl ulaşacaksınız? Şimdi gelin buna değinelim.

Almanya İş Bulma Kurumu İş Borsası İş İlanları

Gerek yurtdışından olsun gerekse Almanya’nın içerisinde olsun Almanya’da çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek için iş ilanlarına ulaşmak oldukça kolay. Almanya’da çalışmak ve işçi alımı için iş başvurusunda bulunmak için internet üzerinden online olarak hareket edebilir, Berlin, Hamburg, Köln, Frankfurt, Münih gibi pek çok farklı şehirde iş yapan, işçi alımı gerçekleştiren şirketlerin ve firmaların iş ilanlarına iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Almanya’da iş yapan ve işçi alımı yapmak isteyen şirketler ve firmalar iş ilanlarını Almanya İş Bulma Kurumu üzerinden yayınlıyor ve duyuruyorlar. Burada devreye Almanya İş Borsası giriyor. Almanya İş Borsası yani Jobbörse, Almanya İş Bulma Kurumuna bağlı olan ve işçi alımı kapsamında çalışacak işçi ve eleman arayan şirketlerin – firmaların iş ilanlarının yayınlandığı en büyük iş borsası olarak öne çıkıyor.

Kısacası ister vasıflı ve deneyimli olsun ister vasıfsız ve tecrübesiz işçi olsun Almanya’da çalışmak ve iş imkanlarını değerlendirmek isteyen adaylar kolaylıkla internet üzerinden Almanya İş Bulma Kurumu’na bağlı iş borsası olan Jobbörse üzerinden pek çok farklı sektör için yayınlanan iş ilanlarını inceleyebilir, kendileri için uygun gördükleri iş ilanları ve işçi alımlarına iş başvurusunda bulunabilirler. Buradan aynı zamanda özgeçmişinizi de yükleyerek değerlendirilmek üzere gönderebilirsiniz.

Yurtdışında İş Bulma ve Çalışma İçin İpuçları

Yurtdışında iş arama ve iş bulma için ipuçları.

Yurtdışında iş arama ve iş bulmak için kullanılabilecek çok fazla yol var. Söz konusu bu yolları ve ipuçlarını kullanarak sizler de yurtdışı iş imkanlarından ve iş olanaklarından faydalanma şansı yakalayabilir, global ölçekli uluslararası iş yapan şirketlerde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Peki yurtdışında iş arama ve iş bulma sürecinde nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Yurtdışı şirketlerde iş ararken ve iş görüşmesi yaparken hangi yolları kullanabilirsiniz?

İdeal Bir Aday Olduğunuzu Gösterin

HR Dive’dan Tess Taylor yurt dışından işe alım yapılacak ideal adaylarda olması gerekenleri şöyle sıralıyor: Zihinsel ve duygusal olarak stabil olmak, değişime istekli ve farklı kültürlere karşı hassas olmak. Güçlü sosyal becerilere sahip ve farklı fikirlere saygılı olmak. İyi bir espri anlayışına sahip olmak.  Bu beklentiler aslında hemen hemen tüm firmaların ortak beklentileri. Bunların hepsi sizde olabilir. Ancak, görüşmeye davet edilebilmeniz için işe alımcının bunlara sahip olduğunuzu anlaması gerekior. Bunun için, sizin hakkınızda bir fikir sahibi olabileceği özgeçmişinizi, ön yazınızı ve sosyal medya profilinizi somut örneklerle bu doğrultuda düzenlemelisiniz.

Özgeçmişinizi ve Kapak Yazınızı Özelleştirin

Özgeçmişinizi ve ön yazınızı hazırlarken en temelde dikkat etmeniz gereken iki kriter; başvuracağınız pozisyon için aranan özellikler ve firmanın sahip olduğu vizyon. Bu ikisini bir araya getirerek elinizdekileri yeniden yazmalısınız.  İşe alımcılar, toplamda birkaç sayfa olan özgeçmişinizde ve ön yazınızda gramer ya da yazım hatası görmeyi hoş karşılamayacaktır.

Bunun yanı sıra, daha sofistike kelimeler seçmeli ve aynı kelimeleri çok kez tekrarlamak yerine başvurunuza göre anahtar kelimeler kullanmalısınız. Çünkü iş verenlerin yüzde 40’ı ATS (Applicant Tracking System) denen ve iş ilanındaki anahtar kelimelerle sizin özgeçmişinizi eşleştiren bir yazılım kullanıyorlar ve özgeçmişlerin yüzde 75’i hiçbir zaman gerçek bir insan tarafından görülmüyor. Eğer daha önce hiç bu şekilde bir özgeçmiş ve ön yazı hazırlamadıysanız ya da kontrol ettirmediyseniz profesyonel bir destek almanızı öneririm. Çünkü, görüşmeye davet edilebilmeniz için elinizdeki en sağlam araçlar bunlar olacak.

İş Bulmak İçin Bağlantılarınızdan Yararlanın

Yapılan yeni bir araştırma pozisyonların yüzde 85’inin bağlantılar yoluyla kapandığını gösteriyor. Fakat şunu anlamak gerekiyor: Bağlantı kurmak çok insanla tanışmak anlamına gelmez. Bağlantı kurmak, çok iyi bağlantıları olan ve sizi çok iyi bağlantıları olan diğer kişilere referans göstermeye istekli kişilerle tanışık olmak demektir.

Şu an firmaların yüzde 63’ü Çalışan Referans Sistemi kullanıyor. İşe alımcılar bu sistem üzerinden gelen başvurular sayesinde işe alım süresini yüzde 50 oranında azaltıyor. Ayrıca, çalışmalar referans sistemi üzerinden işe alınan adayların istifa etme oranının yüzde 23 daha az olduğunu gösteriyor (“4 Reasons Why an Employee Referral Program May be Your Best Recruiting Tool”). Bu sebeplerle firmalar çalışanlarını bu sistemi kullanmaları için teşvik ediyor hatta ödüllendirmeye bile gidiyor. Tüm bunlardan ötürü, eğer özgeçmişiniz referans yoluyla firmaya ulaşırsa dikkat çekme ihtimaliniz çok daha yüksek. Şu an dünya üzerindeki işlerin yüzde 77’si Linkedin üzerinden ilan ediliyor. İş başvurusu yaptıktan sonra işe alımcıya mesaj göndererek başvurunuz hakkında kısaca bilgi vermek de sizin başvurunuzu daha görünür kılacaktır.

Firmaların Global Yeni Mezun Programlarına Katılın

Pek çok global firma, çalışanlarını lider olarak yetiştirmek ve onlara daha geniş bir bakış açısı sunmak için birkaç yıllık yeni mezun programları oluşturmuş durumda. Bu program dahilinde çalışanlar, çalışmanın bir kısmını Türkiye’de bir kısmını firmanın başka bir ülkedeki ofisinde tamamlıyorlar. Şu an Daikin’in Belçika ofisinde Ürün Sorumlusu olarak çalışmakta olan Ömer Adışen kariyer yolculuğuna bu tür bir programla başlamış: “Daikin Türkiye, Daikin Avrupa genel merkezine gönderip yetiştirmek üzere management trainee programı başlatmıştı. 4 ay süren sürecin son aşamasında Daikin Avrupa, Daikin Türkiye ve bazı diğer şirketlerin üst düzey yöneticilerinin oluşturduğu jüri karşısında sunum ve mülakattan sonra yurt dışına gönderilecek 2 kişiden biri olarak seçildim.” Adışen, programı tamamladıktan sonra da oradaki pozisyonları değerlendirmiş ve Belçika’da çalışmaya devam etmiş.

Akıcı Bir İngilizce Önemli

Adışen  “Çok iyi derecede İngilizce olmazsa olmaz, çoğu zaman yerel dili bilmek işe alınmanızda avantaj sağlayabilir, bazen de bu zorunlu olabilir. Brüksel’de 2 resmi dil konuşulduğu için, AB kurumları ile çalışan şirketler veya Avrupa genel merkezi olan şirketler dışında, İngilizce’nin yanında Fransızca ve Felemenkçe’den en az birini bilmeden işe girebilmek çok zor.” diyor.  “Programın ilk etabında Belçika’nın küçük bir şehri olan Ostend’deki fabrikada çalışırken Felemenkçe bilmediğim için biraz sıkıntı çektiğimi söyleyebilirim. Çünkü çalışanların yüzde 90’ı yerel halktandı. Şu an Brüksel ofisinde 30’dan fazla milletten insanın çalıştığı bir ortamda bulunduğumdan problem yaşamıyorum. Farklı kültürlerden insanlarla çalışmak eğlenceli ve ufuk açıcı.”

Şu websitesine de göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Working Abroad in Construction Companies

Yurtdışında Eğitim Alabilirsiniz

QS Global Employer Survey Report’a göre, dünyada her 10 işverenden 6’sı uluslarası öğrencilik deneyimine ekstra önem veriyor ve yüzde 80’i özellikle yurt dışında okumuş olan aday aradıklarını söylüyor. H&M’in İsveç ofisinde Proje Kontrolörü olarak çalışan Fahri Burak Aydın öğrenciyken Uppsala Üniversitesi’nde Erasmus programına katılmış. Lisanstan sonra ise Uppsala Üniversitesi’nde İş ve Yönetim yüksek lisansına kabul almış. “Mezun olduktan sonra iş bulmak için yüksek lisans yeterli oldu.” diyor. “Okul bittikten hemen sonra iş buldum. Fakat iş aramaya okul bitmeden önce başladım. 4 ay boyunca belki 100 şirkete başvurdum.”

Google’ın New York ofisinde Kıdemli Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan Alper Güngörmüşler, Trinity College’da Bilgisayar Bilimi üzerine yüksek lisans yapmış. Tezini yazarken danışmanı aracılığıyla küçük bir start-up firmasında çalışmaya başlamış. Güngörmüşler “Bu işte çalışmamı sağlayan, yüksek lisans sayesinde hak kazandığım bir yıllık ekstra vize oldu.” diyor. Kısa bir süre sonra Google bu start-up firmasını satın almış ve o da Amerika ofisinde çalışmak üzere Google’da işe alınmış.  “İş bulmanın en sıkıntılı kısmı çalışma vizesi mevzusu. Transfer vizesi alana kadar 1 yıl İrlanda’daki Google ofisinden çalışmaya devam ettim.” diyor.

Spesifik Alanlarda Uzmanlaşın

Güngörmüşler, 3D ses üzerine çalışıyor ve firmaların vize ve çalışma izni konusunda sponsor olmaları için adaylara niş bir alanda uzmanlaşmayı öneriyor: “Google’da işe alınmamda yeterince niş bir markette olmamın etkisi olmuş olabilir. 3D ses yapan sayılı yer vardı o zamanlar, hâlâ öyle. Spesifik skillset olduğu için çok fazla ilgilenen kişi de yok bu alanla. Klasik işlerle uğraşanların hepsi özellikle başlangıçta aynı oluyor. Öyle olunca, yurt dışından bir firmanın seni getirmesi için özel bir nedeni olmuyor.”

Groupon’un İrlanda ofisinde Veri Analisti olarak çalışan Eda Emeklioğlu adaylara benzer bir tavsiyede bulunuyor: “Birkaç farklı sektörde iş deneyimindense tek bir şey üzerinde uzmanlaşın. Hatta mümkün olduğunca niş bir alan seçin. İnternet sektöründe veri analizi, ilaç sektöründe pazarlama gibi.” “İrlanda’da yaşayan birini değil de beni tercih etmelerini başvurduğum alanla ilgili olan deneyimime ve yüksek lisansıma bağlıyorum. Başvurduğunuz ülkede kolay bulamadıkları bir yeteneğin olmalı. Örneğin Türkçe isteyen ilanlar yurt dışında niş bir alana giriyor. Adaylara Türkçe bilgilerini kullanacakları, Türk pazarında çalışılan işlere başvurmalarını tavsiye ediyorum.”diye ekliyor.

Reddedilme Konusunda Hazır Olun ve Buna Alışın

Mümkün olduğunca çok ilana başvuru yapmanız gerekeceği için çok sayıda “We regret to inform you that…” ile başlayan mail alacaksınız. Bu moralinizi bozmasın çünkü kesinlikle yetersiz olduğunuz anlamına gelmez. Belki o pozisyon için o ülkede yaşayan ya da şirket içinden birini düşünüyorlardır. Emeklioğlu “Mezun olduğumdan beri düzenli olarak yurtdışı iş imkanlarına bakıyordum fakat ilk birkaç sene başarılı olamadım çünkü yeni mezun olarak beni almaları için yeterince ikna edici olamıyordum.” diyor. “Benzer sektörde 3-4 senelik deneyim ve yine aynı alanda yüksek lisanstan sonra buldum. Başlardaki reddedilmeler can sıkıcı olabiliyor ancak onlar da mülakat deneyimi sağladı.”

Groupon’dan önce Almanya’dan da bir teklif almış ve teklifi kabul etmesine rağmen firma çalışma izni çıkarmayı başaramadığı için iptal olmuş. Sabırlı olmak ve motivasyonunuzu yitirmemek bu süreçte çok önemli. Emeklioğlu adaylara şunu tavsiye ediyor: “İlanlara başvurmaktan ve mülakatlardan korkmayın. Birçok insan yetersizim diye başvurmuyor, çok seçici oluyorlar. O ilana başvuran insanların çoğunun yetenekleri sizden eksik olabilir, mümkün oldukça çok başvuru yapmaktan çekinirseniz iş bulamazsınız, bırakın onlar sizi elesin, siz kendinizi elemeyin.”

Uluslararası Şirketlerle Çalışmayı Düşünün

PwC’nin “Global Mobility 2020” raporuna göre, yıllık uluslarası görevlendirmeler 2020’ye dek yüzde 50 artacak. Son 10 yıldaysa yüzde 25 artmış durumda.

SONY firmasının EMEA Ücret ve Ödüllendirme Müdürü olarak eş zamanlı İsveç ve İspanya ofislerinde çalışan Hakan Şahin, Türkiye ofisinden 2015’te transfer olmuş. Transfer olmayı düşünenler için öncelikle global bir firmada ve mümkünse direkt yöneticilerinin yabancı olduğu bir organizasyonda çalışmalarını öneriyor ve “Sonrası network.” diyor:

“Daha önce Kanada’da Exchange programına katılmıştım. Türkiye’deki aşırı stresli iş hayatı ve İstanbul trafiği zamanla tekrar yurt dışını düşünmeye yönlendirdi. Karar verdikten sonra tavsiyelere uyup global bir firmada iş aramaya başladım ve Sony İstanbul ofisinde iş buldum. Herkesin dediği şey aslında çok doğru, yurt dışında çalışmak istiyorsanız en kısa yol aynı şirket içinde yurt dışına transfer.”

Transfer için beklemeniz gerekebilir. Bu süreçte uygun pozisyonun açılmasını beklemek yetmiyor. İletişim ağınızı genişletmeli, yurt dışı süreçlerinde de aktif rol oynamalı ve görünür olmalısınız. Şahin, yaklaşık 2,5 yılın sonunda transfer olmuş:“ Benim pozisyonumun neredeyse aynısı yurt dışında açıldı. Transfer olurken aynı zamanda yurt dışında bir ekip de kurdum. Bu sebeple henüz çalışma iznim tam çıkmamışken bile İspanya’ya gidip ekip için adayları mülakata aldım.”

Şahin, transfer konusunda yaşadığı zorluklardan bahsederken, en zor olanın eşyaları taşıma konusundaki bürokratik işlemler olduğunu söylüyor. Ayrıca İspanyolca bilmemekten kaynaklı vergi dairesinde vücut dili ile bazı doküman işlerini halletmesi gerekmiş.

Mülakat İçin Çok Çalışın ve Hazır Olun

Adışen “Türk vatandaşı olarak yurtdışında çalışmak için çalışma izini almamız gerektiğinden CV’nizin ve mülakat performansınızın üst düzey olması gerekiyor ki sizi işe almak isteyen şirket çalışma izni sürecini göze alıp sizi diğer adayların arasından seçsin.” diyor.  Mülakat teklifi aldığınızda öncelikle yapmanız gereken şirket kültürüne dair sosyal medya üzerinden iyi bir araştırma yapmanız ve buna hazırlıklı olmanız.

Call to Carrer’ın kurucusu ve kariyer koçu Cherly Palmer, asıl mülakattan önce arkadaşınızla pratik yapmanızı ve bunu kayda almanızı öneriyor (“7 Tips To Nail A Skype Interview” son güncelleme 9 Nisan, 2013). Ben bu mülakat simülasyonunu bir kariyer danışmanı ya da İK profesyoneliyle yapmanızı öneriyorum, en azından bir kez. Teknik aksaklık yaşamamak için ekipmanlarınızı birkaç saat önceden kontrol edin ve görüşme esnasında bir sorun olursa bunu hemen belirtin. Özgeçmişiniz, sormak ve söylemek istedikleriniz önünüzde açık olsun. Tabii olduğu gibi kağıttan okumayın.

Arka planınızın sade olmasına dikkat edin. Giyim konusundaysa tıpkı yüz yüze bir mülakata hazırlanır gibi hazırlanın. Mülakat sonrası 24 saat içinde işe alımcıya kendinizi hatırlatmak için mail atın ve görüşmede söz ettiği hangi noktalarda kendinizi pozisyona uygun gördüğünüzü yazın ve teşekkür edin.

Romanya’da Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Son dönemde yurtdışı iş ve yurtdışı çalışma dendiğinde akla gelen ülkelerden biri olmaya başlayan Romanya da yurtdışı işler konusunda yurtdışı iş imkanları ve iş olanakları sunuyor.

Romanya Avrupa Birliği ülkeleri arasında Türk şirketlere ve Türk yatırımcılara en sıcak bakan ülke. Sadece Romanya hükümeti değil Romanya halkı da Türk şirketlere ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesine sıcak bakıyor. Günümüzde binlerce Türk firmanın iş yaptığı AB ülkelerinden biri olan Romanya iş alanında oldukça yüksek bir potansiyel taşıyor. Gerek Avrupa Birliği’nin içinde yer alması gerekse kotasız satış imkanıyla Romanya ülkesinde iş yapan şirketlere önemli iş imkanları ve iş fırsatları sunuyor.

Sanayi ve Gayrimenkul Alanında Fırsatlar Var

Romanya’da son dönemde sanayi sektörleri haricinde AVM ve ofis yatırımları da cazip hale gelmiş durumda. Bu tür yatırımlar bölgesine göre 7-12 yıl arasında bir geri dönüşüm sağlıyor. Türkiye ile Romanya arasında imzalanan Mal Varlığı Garantisi Anlaşması ile tüm gayrimenkul yatırımlarına devlet garantisi var. Yeni dönemde Türk yatırımcıların Romanya’daki gayrimenkul yatırımlarına hız vermesi bekleniyor.

Otomotiv Tedarik Şirketlerinin Sayısı Artıyor

Romanya’nın gelişen sanayisi ülkeyi özellikle otomotiv sanayi alanında bölgesel üs haline getirmiş durumda. Ülke şu an Renault ve Ford’un AB pazarı için üretim yaptığı en büyük tesislere sahip. Romanya pazarı Türk otomotiv sektörünün ise en fazla ihracat yaptığı 11. ülke konumunda. Öte yandan son yıllarda Romanya’da doğrudan yatırım yapan ve üretime geçen Türkiye merkezli otomotiv tedarik sanayi şirketlerinin sayısı da hızla artıyor. Bugün itibariyle Orhan Holding, Kar Plastik, Beyçelik ve Martur gibi şirketler Romanya’da küresel otomotiv devlerine yönelik üretim yapıyor. Romanya makamları çok daha fazla Türk otomotiv tedarik sanayi şirketini ülkeye getirmek istiyor.

Avrupa Birliği’ne Kotasız Satış İmkanı

Romanya, 550 milyonluk nüfusa ürünlerini kotasız bir şekilde satabiliyor. Bu nedenle başta otomotiv şirketleri olmak üzere, tekstil, gıda, makine gibi alanlarda çok önemli fırsatlar Türk şirketlerini bekliyor.

Romanya’nın en önemli cazibelerinden biri de petrol ve doğal gaz üreticisi olması. Aslında ülkede doğal gaz üretimi yıllar içinde azaldı ve başta Rusya’dan olmak üzere doğal gaz ithalatı toplam tüketimin yüzde 30’luk kısmına ulaştı. Ancak son 25 yılda üretimde yaşanan azalmaya rağmen hala Merkezi ve Doğu Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi konumunda bulunuyor. Romanya pek çok Türk şirketi tarafından yakından takip ediliyor.

Yurtdışı İş İmkanları 2023 Yurtdışı İş Fırsatları

Sürekli olarak birbirine daha da kenetlenen bir dünyada globalleşme her geçen gün daha da artıyor ve artık günümüzde ülkeler birbirinden bağımsız hareket edemez hale geldiler. Ulaşımın ve iletişim araçlarının kolaylaşması ve seçeneklerin çoğalması insanların dünya üzerinde daha kolay bir dolaşıma sahip olması imkanını getirdi.

Günümüzde tüm dünya çapında insanlar daha iyi yaşam koşulları ve ekonomik imkanlar için ülkelerinden ayrılarak farklı ülkelerde iş ve yaşam imkanlarını değerlendirmek için yer değiştiriyorlar. Kişiler yurtdışı iş imkanlarını ve yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek için birçok ülkedeki seçenekleri değerlendiriyorlar. Bazı kişiler kalıcı olarak yurtdışına gitmek isterken bazıları ise geçici olarak yurtdışına gitmek istiyorlar. Yurtdışına iş için gitmenin çok farklı amaçları da olabiliyor. Kimisi birikim yapmak için giderken kimisi tecrübe için gidiyor.

Dünya çapında sayısız ülke yurtdışında iş ve yurtdışı çalışma fırsatları sunuyor. Amerika ve Kanada’dan tutun da Ortadoğu ve Afrika ülkelerine kadar pek çok ülkede yabancı şirketlerde ve Türk şirketlerde iş bulmak çalışmak mümkün.

Yurtdışında iş yapan Türk şirketlerde iş bulmak daha kolay

Türkiye’den yurtdışı iş için gitmek isteyen kişiler genellikle yurtdışında iş yapan Türk şirketleri tercih ediyorlar. Günümüzde yurtdışında çok farklı ülkelerde çok farklı kategorilerden iş yapan Türk şirketler mevcut. Söz konusu şirketler zaman zaman ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’den çok sayıda yurtdışı işçi ve yurtdışı eleman alımı yaparak yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için güzel imkanlar sunuyorlar. İnşaat, gıda ve daha pek sektörde yurtdışında iş yapan Türk şirketler bünyesinde iş bulmak ve çalışmak mümkün.

Yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün

Diğer yandan yurtdışında yabancı şirketlerde iş bulmak ve çalışmak mümkün. Günümüzde sadece Türkçe bilen eleman çalıştıran sayısız yabacı şirket mevcut. Bunun yanında belirli yetkinliklere ve özelliklere sahipseniz yurtdışı iş yapan yabancı şirketlerde iş bulmanız ve çalışmanız daha kolay. Günümüzde sayısız ülkede yabancı şirketlerde çalışan Türk eleman ve işçi sayısı oldukça fazladır.

Yurtdışı iş imkanları için çok sayıda kaynak mevcut

Burada en önemli nokta yabancı dil. Yurtdışında iş arayan ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler arasında yabancı dil bilgisi olan kişiler her zaman daha şanslı. Sadece yurtdışında iş yapan yabancı şirketler değil, Türk şirketler bünyesinde de yabancı dil bilen adaylar ön plana çıkıyor. Yurtdışında iş aramak için internet üzerinde sayısız kaynak da mevcut. Gerek Türk şirketler gerekse yabancı şirketler iş ilanlarını bu kaynaklar üzerinden yayınlayarak işçi ve eleman arıyorlar. Yabancı kaynaklar olarak monster, linkedin, total jobs gibi ilan siteleri mevcut. Türkiye’de ise yenibiriş, kariyer net, secret cv gibi yine çok sayıda kaynak mevcut.