Wanaka Kasabası

Yeni Zelanda’nın Wanaka Kasabası Ziyaretçileri Kalıcı Kılıyor

Ziyaretleri kalıcı yapan Yeni Zelanda’daki Wanaka’nın cazibesi nereden geliyor? Temiz havayla dolup taşan, adrenalinle kaynayan 8 bin 400 nüfusla Wanaka kasabası, macera severler için çok uygun bir yer. Yeni Zelanda’nın güney adasının al yarısında bulunan ve Queenstown’dan bir saat uzaklıkta konumlanmış olan Wanaka, adını aldığı gölün kıyısını mesken tutmuş ve karla kaplı zirvelerle çevrilmiş. İlkbaharın parlak yeşillerinden sonbaharın hüzünlü puslarına ve altın sarısı yapraklarıyla Wanaka’nın her mevsimi oldukça güzel. Yılın hangi mevsimi olursa olsun hem Wanaka’lılar, hem de ziyaretçiler manzaranın tadını çıkarmanın heyecan verici yollarını buluyor. İster yürüyerek, ister kayakla, ister gemiyle, ister pırpır uçakla. Wanaka öyle bir kasaba ki, buraya ziyaret ettiğinizde kendinizi buraya yerleşme planları yaparken bulabilirsiniz.

Yürüyüş için ideal rotalar

Aspiring Dağı Ulusal Parkı’na giriş noktası olan olana Wanaka 750 kilometrelik yürüyüş rotasına sahip. Bölgede yaşayanlar 167 kilometrelik bir tırmanış olan ve 360 derecelik Wanaka Gölü ve şehir manzaraları sunan İron Dağı Rotası’nı düzenli bir şekilde arşınlıyor. Bölgeye gelen birçok gezgin kestirmeyi seçerek ünü sosyal medyaya ulaşmış Roy Zirve Rotası’nı tercih etse de, Bob Roy Buzul Rotası ve Diamond Gölü Rotası aynı güzellikteki manzaraları büyük kalabalıklar olmadan sunuyor. Bölgenin kente yakınlığı yanıltıcı bir güvenlik duygusuna neden olabiliyor; ama siz en iyisi Wanaka’daki Aspiring Dağı Ulusal Parkı Ziyaretçi Merkezi’ne uğrayı son gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Yerel şirketler bölgede rehberli yürüyüş hizmetleri de sunuyor.

Yelken, su kayağı ve balık tutmanın keyfine varın

Wanaka Gölü 45 kilometre uzunluğunda, 310 metre derinliğinde çivit renkli bir şerit. Suyu oldukçak soğuk, ancak bu, bölge sakinlerini yelken ve su kayağı yapmaktan, balık tutmaktan veya tekneyle açılmaktan alıkoymuyor. Göle ulaşmak için Eco Wanaka’nın Mou Waho adasına giden bir tekneye binebilirsiniz. Mou Waho adasının kendi gölü mevcut. Wanaka River Journeys, geleneksel tekneler için fazla sığ olan buz mavisi sularda jet-boat seferleri sunuyor. Bir başka eğlence seçeneği ise yaz güneşinin ısıttığı bir akşam üstünde Paddle Wanaka’dan kano kiralamak. Gölde süzülüp kıyıdan bir iki kilometre açıktaki, popüler piknik ve yürüyüş adresi olan Ruby adasına uğrayabilirsiniz.

Hava sporları için ideal: Heli-Hike, Heli-Bike ve Heli-Ski

Wanaka’yı görmenin ve gözlemlemenin en iyi yollarından biri havayolu. Bu uçsuz bucaksız yabani güzelliğin boyutu ağzınızı açık bırakabilir. Sarp zirvelere yapışık kalmış buzullar ve sirk gölleri mücevher gibi parlıyor, bir sis perdesi, tasman denizini örtüyor. Kentin birkaç kilometre uzağındaki havaalanı sayesinde helikopter, Cessna veya 1940’ların açık kokpitli Tiger Moth’u ise semada süzülüp manzarayı izleyebilir, heli-hike, heli-bike veya heli-ski yapabilirsiniz. Kış aylarında ise civardaki Cardrona ve Treble Cone veya Snow Farm gibi alanlarda kayak yapabilirsiniz.