Viyana Gezisi

Viyana Gezisinde Gezilecek ve Görülecek Yerler

Avrupa gezi severleri için Avusturya’nın başkenti Viyana mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Viyana mimari yapısı ve düzeniyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak öne çıkarken diğer yandan kolay bir yaşam da sağlıyor. Viyana gezisi planlayanlar için aşağıda Viyana’da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gerekenler yer alıyor. Şehrin merkezinde tur atmalı, patates salatası ve shnitzel yemeli, belediye sarayı ve Hundertwasser Evleri’ni görmelisiniz.

İşte sizler için Viyan’da gezilecek ve görülecek yerler…

20 Dakikada Viyana Turu

Opera’nın önünden (eski şehri bir halka gibi saran) ring’in üzerinde devamlı dö- nüp duran 1 numaralı tramvaya binin. Yaklaşık 20 dakika içinde şehrin en önemli binalarını göreceksiniz. İlk olarak sağınızda, içinde Mozart Heykeli bulunan Burg Parkı ve Efes Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı kalacak. Solda ise sırayla Sanat ve Doğa Tarihi Müzeleri, Müzeler Bölgesi, Parlamento, Belediye Sarayı (Rathaus), Viyana Üniversitesi ve Votiv Kilise eşlik edecek bu görsel yolculuğa. Schwedenplatz’a geldiğinizde, solunuzda Tuna’da inşa edilen yapay kanallardan birini göreceksiniz. Burada inip, yukarıya Stephansdom’a yürüyün.

Şehir Merkezinde Görmeniz Gerekenler

Şehrin bu görkemli katedraline vardığınızda artık tam merkezde ve en hareketli cadde olan Karntner’in üzerindesiniz. Hemen devamındaki Graben ve Kohlmarkt ile beraber Karntner, adeta şehrin vitrini. Sadece yaya trafiğine açık olan bu bölgede hayatın tüm renklerine şahitlik edin. Sonra “Mozart Kugeln” denilen çikolataları mideye indirip, Julius Meinl adındaki şık markete bir göz atın. Karntner’in devamında Devlet Opera Binası var. Aklınızda olsun, ayakta durmayı göze alırsanız ve erkenden gidip kuyruğa girerseniz, birkaç €’ya opera seyredebilirsiniz. Bu ucuz biletler “Stehplatz” diye geçiyor. İsterseniz gününüzü bir “Fiaker” (fayton) turuyla renklendirebilirsiniz. Stephansdom’un yanında bekleyen fay tonculara 65 Euro verip, 35 dakikada şehrin önemli yerlerini görebilirsiniz. Hava soğuksa dert etmeyin, battaniye takviyeleri var.

Viyana’da Ne Yenir?

Öğle vakti Karntner civarında karnınız acıkırsa, Viyana‘nın en meşhur yemeği olan schnitzeli, patates salatası (Kartoffel Salad) eşliğinde Figlmüller’de yiyin. Porsiyonlar tabaktan taşacak kadar büyük. Tercihiniz hafif bir şeylerse, Nordsee’de fast food deniz ürünlerini tadın ya da sokakta satılan ve şehrin spesiyalitelerinden biri olan Wurst’u (sosis) deneyin.

Belediye Sarayı – Rathaus

Rathaus’a (Belediye Sarayı) muhakkak bir göz atın. “Gezi yazısında bir belediye binasından bahsedecek kadar kayda değer ne var?” diyebilirsiniz. Söz konusu belediye binası Viyana’da olunca, o da farklılıktan nasibini alıyor. Yaz akşamları bu görkemli binanın ön cephesinde, kocaman bir alanda geniş bir perde ve sahne önünde birbirinden muhteşem gösteriler, konserler var. Banklar yetersiz kaldığında ağaç dipleri ve çimenler, en güzel salonların loca keyfini aratmıyor. Bu salonun kubbesi de muhteşem. Lacivert bir gökyüzü ve binlerce yıldız… Noel zamanı ise şehrin en hareketli yeri, belediyenin önünde kurulan ve Christkind-
lmarkt dedikleri pazar. Bir yere not edin; Belediye Sarayı’nın karşısında yer alan Burg Theater’ın içindeki Vestibül Restoran, şık ambiyansı ve lezzetli yemekleriyle hem öğle hem de akşam yemekleri için ideal bir seçim.

Viyana Sürprizleri

Opera’nın paralelinde bulunan Karlskirche, şehrin en güzel kiliselerinden biri. 1713’deki veba salgınından sonra veba azizi olarak bilinen Charles Borromeo için, aynı adı taşıyan İmparator VI. Karl tarafından yaptırılmış. Ünlü kırmızı dönme dolabın olduğu Prater, Viyana’nın simgelerinden sayılıyor. Binip, yukarıdan manzaranın tadını çıkarabilir, lunaparkında güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu bölge eskiden imparatorların avlanma alanıymış.

Mimari Meraklıları İçin Hundertwasser Evleri

Viyana, bölgelere ayrılmış bir şehir. Merkez 1. bölge kabul ediliyor ve şehir toplam 23 bölgeden oluşuyor. 3. Viyana’da mimariye meraklı olanları ilgilendirecek bir yer var. “Hundertwasser” isimli ünlü mimarın yaptığı 52 evden oluşan bina, ilginç dış cephesi ve rengârenk seramikleriyle ziyaretçileri şaşırtıyor. Kafesinde soluklanıp, dükkânlarından hediyelik eşya alabilirsiniz.