Tokyo Skytree

Japonya’nın Başkenti Tokyo’ya Gittiğinizde Neler Yapabilirsiniz?

Japonya’nın başkenti ve aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan bir merkez olarak karşımıza çıkıyor. Tokyo gerek yaşam tarzı ve kültürü gerekse gezilecek yerleriyle dünyada ön plana çıkan turistik şehirlerden biri. Peki Tokyo gezisinde neler yapılır? Ne içilir, ne yenir, nerelere gidilir? İşte Tokyo’da yapabilecekleriniz.

Balık Pazarında Suşi Yiyin

Japonya’da yemek denildiğinde akla ilk gelen elbette suşi. Suşiyi yiyebileceğiz binlerce restoran var ancak en özeli hiç kuşkusuz dünyanın en büyük balık pazarı olan Toyosu. Burada her gün düzenlenen ton balığı mezatını üst kattan izleyebilir, alışveriş yapabilir ve yemek yiyebilirsiniz. Pazar, bazı çarşamba günleri ve resmi tatiller haricinde her sabah saat 05.00’ten 17.00’ye kadar açık olan Toyosu Balık Pazarı’ndaki mezatlar sabah 05.30-06.30 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Tapınakları Ziyaret Edin

Asakusa bölgesindeki Senso-Ji Tokyo’nun en eski Budist tapınağı. Tapınağın 645 yılında inşa edildiği belirtiliyor. Senso-Ji Tapınağı’na girişte ziyaretçileri dev kırmızı fener ile rüzgâr ve gök gürültüsü tanrılarının heykelleri karşılıyor. SensoJi’nin hemen yanında ise 1649 yılında inşa edilen Asakusa Tapınağı bulunuyor. Her iki tapınak da Tokyo’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden ikisi.

Harajuku Kızlarını Görün

Harajuku, özellikle genç kızlar arasında yaygın Tokyo’ya özgü bir sokak modası. Japonya’da çok yaygın olan animelerden etkilenerek ortaya çıkan bu moda akımının bir kuralı yok.

1980’li yıllarda ortaya çıkan ve herhangi bir kuralı olmayan bu akımda genç kızlar renkli kıyafetlerine çeşit çeşit aksesuarlar ekleyerek bir anlamda Japonya’nın geleneksel kültürüne meydan okuyor. Aynı zamanda Shibuya bölgesinde mağazalarla dolu bir semt olan Harajuku, bu moda akımını takip eden kızların da buluşma noktası.

Akihabara’da En Yeni Animelerin Peşine Düşün

Akihabara Tokyo’nun, elektronik ürünler satan dükkânlarıyla meşhur bir semti. Zaten bir diğer adı da Akihabara Electric Town (Akihabara Elektrik Kasabası). Mağazalarda ya da işportada her türlü elektronik eşyanın satıldığı Akihabara’da mangalardan animelere ve karaoke barlara kadar ne ararsanız var. Oldukça büyük olan bu semte en az iki saatinizi ayırmanız tavsiye ediliyor.

Geleneksel Japonya’yı Yaşayın

Modern dünyanın bir numaralı şehirlerinden biri olan Tokyo’da bugün geleneksel Japon hayatını görebileceğiniz çok az yer kaldı. Yanaka Ginza bölgesi bunlardan biri. Tokyo’da çekilen dizi ve filmlerde çokça rastlanan Yuyake Dandan Merdivenleri’nin de bulunduğu bu bölgede köklü Japon kültürünün izlerine rastlayabilirsiniz.

Tokyo’da Sumo Güreşleri

Japonya denildiğinde akla ilk gelen şeylerden bir diğeri de Sumo güreşleri. Ryogoku bölgesi de Tokyo’da sumo güreşlerinin merkezi.

Ryogoku’da bu ilginç sporu izleyebileceğiniz gibi sumo güreşi temalı restoranlarda yemek yiyebilir, Sumo Müzesi’nde güreşin geçmişini öğrenebilirsiniz. Eğer sabah erkenden giderseniz güreşçi antrenmanlarına da denk gelebilirsiniz.

Ueno Park’ta Bir Gün Geçirin

Tokyo’nun doğal güzelliğiyle göz kamaştıran, “Batılı tarzdaki ilk parkı” Ueno Park’a bir gününüzü ayırın. Çünkü 500 bin metrekareden büyük alana sahip parkın içinde Tokyo’nun en önemli tapınaklarından biri olan Kaneji Tapınağı, Tokyo Ulusal Müzesi, Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi ve Shitamachi Müzesi bulunuyor. Sabah erkenden başlayacağınız müze turunu parkın içinde yapacağınız bir piknikle sonlandırabilirsiniz.

Tokyo’da Shibuya Gece Hayatı

Tokyo’nun günlük yaşamı kadar gece hayatı da sıra dışı. Gece hayatının kalbi ise Shibuya. Öyle ki, deneyimleyenler buradaki gece hayatının rakipsiz olduğunu söylüyor. Yerin katbekat altındaki DJ kulüplerinden tutun da sabaha kadar açık kafe ve bowling salonlarına, Tokyo manzaralı kokteyl barlardan karaokeye kadar ne ararsanız var Shibuya’da

Japon Sokak Yemekleri

Hatıra Sokağı anlamına gelen Omoide Yokocho, aslında daracık bir sokak. Ancak sunduğu lezzetlerle dünyanın her yerinden gelen turistlerin uğrak noktası. Turistler tarafından daha çok bilinen adı ise Piss Alley. 1940’larda yasalara aykırı olarak alkol satışının yapıldığı bu sokak kanunların değişmesiyle hızlı bir şekilde turistlerin uğrak noktası haline gelmiş. Japon sokak yemekleri tadabileceğiniz birçok restoranın bulunduğu Piss Alley’de en çok tavsiye edilen ve hemen her restoranda bulabileceğiniz yemek, bir tür tavuk kebabı olan geleneksel Japon yemeği Yakitori.

Tokyo’yu Kuşbakışı İzleyin

Tokyo Skytree, dünyanın en yüksek ikinci, Tokyo’nun ise birinci binası. 634 metre yüksekliğindeki Skytree’de 450 kat bulunuyor.

Gökdelenin Skytree Town olarak adlandırılan giriş katında alışveriş merkezi ve restoranlar bulunuyor. Ancak sadece burası değil, üst katlarda da birçok mağaza ve restoran var.