Sağlık Sigortası

Avusturya’da Sağlık Sistemi, Hastaneler ve Sağlık Sigortası

Avusturya'da sağlık sistemi, hastaneler, sağlık sigortası, doktorlar, muayene olmak ve eczaneler

Avusturya’da sağlık hizmetleri sağlık sistemi nasıl çalışır? Avusturya’da hastaneler, çalışanlar ve çalışmayanlar için sağlık sigortası. Avusturya’da doktorlar, muayene olmak ve eczanelerden ilaç temini. Sizler için bu yazımızda Avusturya’da sağlık hizmetleri ve sağlık sistemine dair Avusturya’ya gittiğinizde işinize çok yarayacak bilgiler paylaşıyoruz. Bu bilgilerden faydalanarak Avusturya’da sağlık konusunda daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Avusturya’da Sağlık Sistemi

Avusturya’da sağlık sistemi nasıldır ve nasıl çalışır? Avusturya, cömert bir sosyal sistemle tanınır. Son yıllarda harcamalar azaltılmış olsa da, yine de çok iyi bir sağlık hizmeti ve güçlü bir sosyal güvenlik sistemi bulacaksınız. Avusturya’nın en ücra bölgelerini bile kapsayan geniş bir hastane ve doktor ağı mevcuttur.

Bir Avrupa Birliği ülkesinden gelen bir turistseniz veya Avusturya’da geçici olarak kalıyorsanız, AB ülkeleri arasındaki karşılıklı anlaşmalar nedeniyle otomatik olarak ücretsiz temel sağlık hizmeti alma hakkınız vardır. Kendi ülkenizin sağlık sigortası yetkililerinden temin edebileceğiniz E111 formuna sahip olmanız gerekir. Alternatif olarak, farklı ülkelerde farklı hızlarda uygulanmaya başlayan ve E111 formunun muadili olan Avrupa Sağlık Sigortası Kartı size verilebilir.

Avusturya’da yaşayan ve çalışan herkes sağlık sigortası primi ödemek zorundadır. Sağlık sigortası, sosyal güvenlik sigortası sisteminin bir parçasıdır. İstihdam türüne bağlı olarak farklı ücret ve ödeme skalaları vardır. Sosyal güvenlik sistemi ayrıca kaza, emeklilik ve işsizlik sigortalarını da içerebilir. Devlet hastanelerinde temel sağlık ve diş tedavisi bakımı ve ilaç tedavisi ile uzman doktor ziyaretleri kapsam dahilindedir. Sigortalı bir kişinin maliyeti, gelirlerine bağlıdır ve bu nedenle çok değişir.

Avusturya’da Hastaneler

Avusturya’da devlete ait (kamu) hastaneler ve özel hastaneler bulunmaktadır. En iyi bilinen hastane türü, birçok hastalık ve yaralanma türüyle ilgilenmek üzere kurulan ve tipik olarak sağlığa yönelik ani tehditlerle başa çıkmak için bir acil servis veya A&E departmanına ve acil tıbbi hizmetleri sevk etme kapasitesine sahip olan genel hastanedir. .

Bazı özel klinikler dışında tüm hastaneler tüm sigortalı hastalara açıktır. Normalde doktorlar hastaları bir hastaneye nakleder ve tedavinin kontrolü oradaki bir doktor tarafından yönetilir. Avusturya’daki hastaneler ucuz değil. Tüm ücretler sizin tarafınızdan veya sigorta şirketiniz tarafından ödenmelidir. Acil bir durumda bile “ücretsiz tedavi” diye bir şey yoktur. Hastaneye gidip gitmemek sizin kararınızsa, sigorta şirketinizle sigorta kapsamınızı kontrol edin.

Bir hastaneye veya kliniğe giderken, sağlık sigortanızın kanıtını yanınıza alın (ancak acil durumlarda reddedilme olasılığınız düşüktür). Hastaneye yatırılırsanız, sağlık sigortanız o kalışınızın masraflarını karşılayacaktır. Alacağınız oda sağlık sigortası planınıza bağlıdır. Özel sigortalıysanız, muhtemelen tek kişilik veya çift kişilik bir oda alacaksınız. Devlet sigortası varsa, muhtemelen iki veya üç kişiyle paylaşacaksınız. Hastaneye gecelik veya pijama, havlu ve banyo malzemeleri getirin.

Tüm hastaneler, herhangi bir zamanda acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olursa gideceğiniz özel bir kaza ve acil durum bölümü ( Notaufnahme ) çalıştırır.

Avusturya’da Sağlık Sigortası

Avusturya’da sağlık sigortası nasıl yaptırılır, aile bireyleri sağlık sigortasından yararlanabilir mi? Bir iş bulduysanız, neredeyse otomatik olarak halk sağlığı sistemine kaydolursunuz. Bir iş olmadan, bu maliyetli bir girişim olabilir. Nasıl uygun şekilde sigortalanacağınızı bildiğinizden emin olun.

Yeni bir işe başladıktan sonraki yedi gün içinde, hem çalışanlar hem de bağımsız yükleniciler, sosyal sigorta sistemi kapsamındaki bir veya daha fazla sigorta programına kaydolmalıdır. Ardından çalışan, sosyal sigorta numaranızı ve doğum tarihinizi gösteren yeşil bir Sosyal Sigorta Kartı ( Sozialversicherungskarte) alır. Bu kartı her zaman yanınızda taşımanız tavsiye edilir.

Kaydolmanın temel olarak iki yolu vardır:

Bir çalışansanız, bu kolaydır, çünkü işvereninizin bölge sağlık sigortasına ( Gebietskrankenkasse) kaydınızı işleme koyması gerekir. Bağımsız bir yüklenici olarak çalışıyorsanız, kendinizi Endüstriyel Ekonomi için Sosyal Sigorta – Sozialversicherung der gewerblichen Wirtschaft’a kaydettirmeniz gerekir.

Bağımlı çalışan: Çalışan bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu tüm aile bireyleri (örneğin, eş/koca ve çocuklar) sosyal güvenlik sigortası kapsamındadır. Serbest meslek sahibiyseniz, aile üyelerinizi kapsayacak ek sigorta yaptırmanız gereki.

Avusturya’da Doktorlar ve Muayene Olmak

Sağlık sigortası ile Avusturya’daki çoğu doktoru ziyaret edebilir ve hastalık veya kaza durumunda tedavi göreceğinizden emin olabilirsiniz. Sigorta belgenizi ibraz ettiğinizde, uygun tedaviyi alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bekleme süreleri uzun olabileceğinden her zaman randevu ( Termin ) almanız önerilir. Acil yardıma ihtiyacınız varsa, mesai saatleri içinde randevusuz gidersiniz, ancak beklemeyi göze alırsınız. Aksi halde özellikle bir diş hekimine veya uzmana başvurmak için günlerce hatta haftalarca beklemeniz gerekebilir. Randevu alsanız bile, muhtemelen beklemek için biraz zaman harcamanız gerektiğini göreceksiniz. Normal ameliyat saatleri ve randevu saatleri önemli ölçüde farklılık gösterebilir ancak genellikle her sabah, ancak her öğleden sonra değildir. Cumartesi ve Pazar günleri çok az ameliyat açılıyor. Tatil zamanlarında çoğu doktorun kendilerini koruyacak bir vekili vardır.

Sigorta Belgesi

Bir doktora görünmek için bir sağlık sigortası kuponunuz (Krankenschein) olması gerekir. Kuponlar sağlık sigortanız tarafından düzenlenir. Pratisyen hekimler, uzmanlar veya diş hekimleri için farklı kuponlar vardır. Sigortalı kişi tarafından ödenecek kupon başına yaklaşık 3,63 €’luk bir maliyet vardır. Bazı Avusturya bölgelerinde, takvim çeyreği başına kupon sayısı sınırlıdır. Kişi kupon ücretinden veya ilaç reçete ücretlerinden muafiyetler vardır, örn. çocuklar veya muaf kişiler için. Tatil sağlık kuponları ile değiştirilen, düzeltilen veya kullanılmayan kuponlar için ücret alınmaz. Bir doktor ararken, yalnızca sigorta fonuyla sözleşmesi olanların ziyaret etmekte serbest olduğunu unutmayın. Bazı doktorların yalnızca özel sigortalı müşterileri tedavi ettiğini unutmayın. Devlet sigortanız varsa, randevu alırken bunu kontrol ettiğinizden emin olun. Devlet ödemelerini kabul eden doktorlar ameliyatlarında genellikle Kassenarzt veya Alle Kassen işareti gösterirler. Bir Kassenarzt dışında herhangi biri tarafından tedavi görüyorsanız, devlet sigorta programı tarafından size geri ödeme yapılmaz.

Acil Durumlar

Acil bir durumda, sigorta sorunları hakkında endişelenmeyin ve doğrudan en yakın acil servise gidin. Avusturya yasalarına göre, herhangi bir kamu veya özel sağlık kuruluşu, sigorta durumlarına bakılmaksızın acil bir durumda hastaları tedavi etmekle yükümlüdür. Ancak daha sonra hizmetleri için sizden ücret almak isteyebilirler, bu yüzden her şeyi bedavaya aldığınızı düşünmeyin.

Avusturya’da Eczaneler ve İlaç

Avusturya’da ilaçları eczanelerden ( Apotheke ) alırsınız. Bunlar, tuvalet malzemeleri satın alabileceğiniz eczanelerle ( Drogerie ) karıştırılmamalıdır.

İki tür ilaç vardır: serbestçe bulunabilen ilaçlar ve bir doktordan Rezept (reçete) gerektiren yalnızca reçeteyle satılan ilaçlar. Reçete hasta tarafından eczaneye götürülür ve eczacı ilaçları verir. Reçete kanunu çok katıdır. Antibiyotikler gibi kendi ülkenizde reçetesiz satın alabileceğiniz birçok ilaç Avusturya ‘de bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Ancak baş ağrısı tabletleri gibi bazı ağrı kesiciler eczanelerde reçetesiz satılmaktadır.

Devlet sağlık sigortası ile, reçeteli ilaçların masraflarının çoğu doğrudan sigorta şirketiniz tarafından ödenir. Maliyetine bağlı olarak her ilaç için küçük bir nominal ücret ödersiniz. ( Zuzahlungspflicht). Avusturya’da reçete ücreti şu anda 4,45 €’dur. Özel sigorta ile ilaç için ödeme yaparsınız ve ardından geri ödeme için sigortacınıza makbuz gönderirsiniz. Avusturya’daki eczaneler genellikle Pazartesi-Cuma 08:00 – 18:00 ve Cumartesi 08:00 – 12:00 (bazen 16:00’a kadar) açıktır. Acil bir durumda her zaman bir eczane çalışma saatleri dışında açılır.

Avusturya’da E-Kart

E-kart Nedir? E-kart, ilk adımda tüm sağlık sigortası kuponlarının yerine geçen bir akıllı karttır. E-kart sadece bir elektronik sağlık sigortası fişi değildir. Elektronik imza için hazırlanmıştır ve bu nedenle Citizen Card olarak da kullanılabilir.

E-kart sistemi, Avusturya Sosyal Güvenlik Kurumlarının elektronik yönetim sisteminin temelidir. İlk adımda, kağıt sağlık sigortası fişi e-kart ile değiştirilecektir “Sağlık sigortası fişlerinin ikamesi” uygulaması kapsamında e-kart, hastanın hekim (veya diş hekimi) nezdindeki talebinin kanıtı olarak işlev görür ve yerine geçer. tüm sosyal güvenlik kurumlarının geleneksel sağlık sigortası fişlerinin tüm biçimleri. Böylece, kart sahibi için idari engeller ve kağıt belgeler olmaksızın tıbbi tedaviye erişilebilir olacaktır. Yasal sağlık sigortası sisteminden yararlanma hakkı olan her kişi (sigortalı ve bakmakla yükümlü olunan akrabalar) böyle bir kart alacaktır.