Plastik Kullanımı

Bilinçli Seyahat: Plastik Ürün ve Ambalaj Kullanımı

Günümüzde maalesef plastik kullanımı çok yüksek seviye. Bilinçli seyahat kapsamında plastik ürünlerin ve plastik ambalajların kullanımına dair bilgi veriyoruz. İşte seyahatte plastik kullanımına dair tüyo ve bilgiler…

Kullanım ömrü birkaç dakikayı geçmeyen kullan – at plastikler, çöp alanlarında veya okyanuslarda yüzyıllarca dolaşıp duruyor. Bir insanın ömrü boyunca kullandığı plastik ürünler, pipetleri, plastik tabakları ve diğer yan ürünleri düşünün mesela. Bunu gerçek anlamda düşündüğünüzde gezegen mi plastik mi sorusunun cevabını net bir şekilde vereceğinizden emin olabilirsiniz. Plastik kullanımını bırakmak mümkün değilken azaltmak da oldukça zor ancak yine de yapılabilecekler var.

Plastik kullanımına dair bazı bilgiler

Plastiğin yüzde 40’ı aşkın bir miktarı yalnızca bir kez kullanılıp atılıyor.
Her yıl yaklaşık 9 milyon tonluk plastik okyanuslarda birikiyor.
Bir plastik ömrün kullanım ömrü ortalama sadece 15 dakika.
Amerikalılar her gün çöpe yüz milyonlarca plastik pipet atıyor.

Bilinçli plastik kullanımı kapsamında neler yapabilirsiniz?

Plan yapın | Tipik bir tatilde neler yaptığınızı düşünün. Ayılmak için öğlen kahve içmeniz şart mı? Ne kadar su tüketiyorsunuz? Gereksinimlerinizi saptadıktan sonra, kendinize kullanılabilir pipetler ve su şişeleri gibi şeylere yer verdiğiniz bir çanta yapın.

Yaratıcı olun | Uçakta kutu içeceğinizin yanında verdikleri plastik bardağı almayın. Dondurmacıda kap yerine külahı tercih edin. Kafeye gittiğinizde kahvenizi cam bardakta alıp masanıza kurulun ve sokağı izleyin.

Atıştırmalığınızı yanınıza alın | Cipsler, enerji barları ve şekerlemelerin genelde plastik ambalajları oluyor. Katlanabilir bir kaba karışık çerez doldurup yanınıza alabilir veya kendi doğal ambalajlarına sahip ürünler için yerel pazarları gezebilirsiniz.

Pipet kullanmayın | Söylemesi kolay yapması zor. Birçok restoranda içecekler doğrudan plastik pipetle birlikte geliyor. Ama zaman geçtikçe, siparişinizi verirken pipet istemediğinizi belirtmeye alışabilirsiniz.

Pet şişe kullanımını zalatın | Uzun süre dışarıda olacağınız günler için yeniden kullanılabilir bir veya iki su şişesi satın alabilirsiniz. Şişenizi artık aratılmış su sunan çoğu havalanı, otel veya restoranda doldurabilirsiniz. Aralarında Avustralya ve Amerika’nın bulunduğu bazı yerlerde şişelenmiş suya tam veya kısmi yasak uygulanıyor.

Bez çanta kullanın | Yenilikçi alternatifler de plastik kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Alışverişe bez çantanızla gidebilir, bez çanta kullanımını artırabilirsiniz.