Mauritius

Yeni Maldivler: Minik Volkanik Ada Ülkesi Mauritius

Amerikalı yazar Mark Twain, tanrının Mauritius’u yarattığını ve cenneti ondan kopyaladığını söylediğinde takvimler 1896 yılını gösteriyordu. Hint Okyanusu’nun güneybatısında yer alan minik volkanik ada ülkesi geçen yıllarda bakirliğinden pek bir şey kaybetmedi. 2 bin kilometrekarelik bölgede 1 milyon 230 bin nüfus barındıran Mauritius, her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor ve turizmden elde ettiği gelirler ülke ekonomisinin yüzde 10’unu oluşturuyor –adanın başlıca ziyaretçileri, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar. Hal böyle olunca Hint Okyanusu’nun turizm ile öne çıkan bir diğer ada ülkesi Maldivler ile Mauritius arasında yaşanan tatlı rekabet kızışmaya başladı. Nitekim Dünya Seyahat Ödülleri’nin uluslararası konaklama uzmanlarından oluşan jürisi 2018 yılında Mauritius’u yılın romantik destinasyonu seçti. Önceki yıllarda isminde ‘romantizm’ geçen tüm turizm ödülleri Maldivler’in tekelindeydi. Mauritius’un lüks oteli Maradiva’nın üç yıldır dün- yanın lider ada oteli seçilmesi bu rekabetin iyice kızışacağına dair önemli bir gösterge.

Mauritius Güzelliğiyle Büyüleyici Bir Ada

Berrak turkuaz rengi suları, beyaz kumları, yemyeşil dağları ve tropikal iklimiyle ada, İstanbul’dan THY uçuşuyla dokuz saat uzaklıkta. Resmi dil Fransızca etkisinde “Morisyen” fakat adalılar iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşuyorlar. Muritius, dalış meraklıları ve doğa tutkunları için en popüler duraklardan biri. Abanoz ağaçlarının yükseldiği dağlık iç bölgelerde doğa yürüyüşlerine ve tırmanışa, 330 kilometre uzunluğunda mercan resifleriyle süslü berrak bir sahil şeridi eşlik ediyor.

Mauritius, rakibi Maldivler benzeri doğal güzelliklere sahip olmasının yanı sıra kendine has ada kültürünü de gezginlere sunuyor. Açık hava pazarlarında hamur işi “dholl puri” ve kızarmış “gateu piment” gibi sokak lezzetleri, Fransız ve deniz mah-sulleri ağırlıklı Mauritius mutfağının şark tarafına işaret ediyor. Kuzeyde plajlar, etnik restoranlar ve canlı gece hayatı kesişiyor. Adanın ödüllü plajı “Trou Aux” da kuzey tarafında bulunuyor, keza adanın meşhur iki restoranı “Escale Creole” (merkezden otomobille 40 dakika) ve Fransız “La Table du Chateau” da.

Port-Luis Geçmişten Günümüze Önemli Bir Liman

Batıda, 1700’lerde Fransız gemilerinin ikmal istasyonu olarak kullandığı, şimdilerde Afrika’nın en önemli ikinci limanı ilki Güney Afrika’nın Johannesburg’u ve Mauritius’un başkenti olarak anılan Port-Luis bulunuyor. Merkez çarşısı, Çin mahalleleri ve gazinolarıyla ünlü limanda, UNESCO Dünya Mirası “Aapravasi Ghat” (Hintçe ‘göçmen saklama yeri’), kölelik tarihine yolculuk yaptırıyor. Doğu kıyısında ise Bella Mare plajı görülmeye değer yerlerden.