Kolombiya

Peru: Amazon Yağmur Ormanları Ziyaretçilerini Bekliyor

Peru, yani resmi adıyla Peru Cumhuriyeti Güney Amerika’nın batısında yer alan bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus’la sınırlıdır. Amazon ormanları Peru’da önemli bir yere sahip ve bu ormanların güzelliği her yıl çok sayıda turisti kendisine çekiyor. Güney Amerika’nın büyük bir bölümünü kaplayan Amazonlar, And Dağları’ndan başlayarak sırasıyla Ekvator, Kolombiya, Brezilya, Bolivya ve Peru’yu kapsar.

İnanılmaz Çeşitlilikte Doğal Güzellikler

Amazon yağmur ormanı Peru’nun yarısından fazlasını kaplıyor. Jeotermal üzerinde çalışan Perulu bilim insanı ve National Geographic Kaşifi Andres Ruzo bölgenin alçak yağmur ormanlarına, yüksek yağmur ormanlarına, bulut ormanlarına, taşkınovası ormanlarına, uçsuz bucaksız bataklıklara, şelalelere, yağmur ormanı kalıntılarına, ürkütücü ve ücra dağ zirvelerine ve hatta dünyanın kaydedilmiş en büyük termal nehri olan Amazon’un kaynayan nehrine sahip olduğunu dile getiriyor.

Aqua Expeditions Muhteşem Bir Tur Yapabilirsiniz

Bölge hakkında en sevilen şeylerden biri de mutfakların ve kültürlerin birbirine karışıyor olması. Şefler cüretkar yemekleri için büyük yağmur ormanlarının hiç balta girmemiş alanlarını keşfe çıkıyor. Lima’nın gözde şeflerinden Pedro Miguel Schiaffino, Aria Amazon adlı teknenin dolaştığı Pacaya Samira Koruma Alanı’nda yapılan sürdürülebilirlik balıkçılık faaliyetlerini desteklemek için nehir turu operatörü Aqua Expeditions ile iş birliği yapıyor. Büyülü bir Amazon turunu Aqua Expeditions adlı firmanın son derece lüks teknesinde yapabilir; büyük pencerelere sahip odalarda manzaranın keyfini çıkarırken aynı zamanda pembe yunusları izleyebilir; Amazon’un ünlü uluyan maymunlarını görebileceğiniz keşif yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Peru’nun 2018’de açılan ve içinde yol bulunmayan Yaguas Ulusal Parkı, Amazon yabanının milyonlarca hektarını imara açılmaktan kurtardı ve de turistleri ağırlamaya hazır.