Gezi

Gezi yazıları.

Yeni Maldivler: Minik Volkanik Ada Ülkesi Mauritius

Amerikalı yazar Mark Twain, tanrının Mauritius’u yarattığını ve cenneti ondan kopyaladığını söylediğinde takvimler 1896 yılını gösteriyordu. Hint Okyanusu’nun güneybatısında yer alan minik volkanik ada ülkesi geçen yıllarda bakirliğinden pek bir şey kaybetmedi. 2 bin kilometrekarelik bölgede 1 milyon 230 bin nüfus barındıran Mauritius, her yıl 1,5 milyon turist ağırlıyor ve turizmden elde ettiği gelirler ülke ekonomisinin yüzde 10’unu oluşturuyor –adanın başlıca ziyaretçileri, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar. Hal böyle olunca Hint Okyanusu’nun turizm ile öne çıkan bir diğer ada ülkesi Maldivler ile Mauritius arasında yaşanan tatlı rekabet kızışmaya başladı. Nitekim Dünya Seyahat Ödülleri’nin uluslararası konaklama uzmanlarından oluşan jürisi 2018 yılında Mauritius’u yılın romantik destinasyonu seçti. Önceki yıllarda isminde ‘romantizm’ geçen tüm turizm ödülleri Maldivler’in tekelindeydi. Mauritius’un lüks oteli Maradiva’nın üç yıldır dün- yanın lider ada oteli seçilmesi bu rekabetin iyice kızışacağına dair önemli bir gösterge.

Mauritius Güzelliğiyle Büyüleyici Bir Ada

Berrak turkuaz rengi suları, beyaz kumları, yemyeşil dağları ve tropikal iklimiyle ada, İstanbul’dan THY uçuşuyla dokuz saat uzaklıkta. Resmi dil Fransızca etkisinde “Morisyen” fakat adalılar iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşuyorlar. Muritius, dalış meraklıları ve doğa tutkunları için en popüler duraklardan biri. Abanoz ağaçlarının yükseldiği dağlık iç bölgelerde doğa yürüyüşlerine ve tırmanışa, 330 kilometre uzunluğunda mercan resifleriyle süslü berrak bir sahil şeridi eşlik ediyor.

Mauritius, rakibi Maldivler benzeri doğal güzelliklere sahip olmasının yanı sıra kendine has ada kültürünü de gezginlere sunuyor. Açık hava pazarlarında hamur işi “dholl puri” ve kızarmış “gateu piment” gibi sokak lezzetleri, Fransız ve deniz mah-sulleri ağırlıklı Mauritius mutfağının şark tarafına işaret ediyor. Kuzeyde plajlar, etnik restoranlar ve canlı gece hayatı kesişiyor. Adanın ödüllü plajı “Trou Aux” da kuzey tarafında bulunuyor, keza adanın meşhur iki restoranı “Escale Creole” (merkezden otomobille 40 dakika) ve Fransız “La Table du Chateau” da.

Port-Luis Geçmişten Günümüze Önemli Bir Liman

Batıda, 1700’lerde Fransız gemilerinin ikmal istasyonu olarak kullandığı, şimdilerde Afrika’nın en önemli ikinci limanı ilki Güney Afrika’nın Johannesburg’u ve Mauritius’un başkenti olarak anılan Port-Luis bulunuyor. Merkez çarşısı, Çin mahalleleri ve gazinolarıyla ünlü limanda, UNESCO Dünya Mirası “Aapravasi Ghat” (Hintçe ‘göçmen saklama yeri’), kölelik tarihine yolculuk yaptırıyor. Doğu kıyısında ise Bella Mare plajı görülmeye değer yerlerden.

Yurtdışı Gezi: Ruanda’nın Başkenti Kigali

Ruanda’nın merkezinde yer alan başkent Kigali, birçok açıdan ülkenin nabzının attığı yer. 1994 yılındaki soykırımın ardından cüretkar bir atılım yapan Kigali, ülke ekonomisinin itici gücü ve yenilikçi sembolü olarak öne çıkıyor. Gücünü 1.2 milyonu bulan ve artmaya devam eden nüfusundan alan, coğrafi çeşitlilik açısından zengin bu şehir, gelişme yolunda ülke çapında aylık düzenlenen temizlikler, plastik poşet yasağı ve açılacak bir şehir ekoturizm parkı gibi projelerle sürdürülebilirliği de benimsedi. Tüm bu çabalarla Kigali, Afrika’nın en temiz şehirlerinden biri olarak öne çıkmayı başardı.

Neredeyse tüm sakinlerine yüksek hızlı internet erişimi sağlayan Kigali’de bağlantıların önemi biliniyor. Teknolojik ve sosyal ağlar üretme çabası Kigali’nin işine de yaradı. Bir zamanlar Volkanlar Ulusal Parkı’ndaki gorilleri görmeye giderken, şehirden hızlıca geçen gezginler, yaratıcılığı ve renkleriyle parlayan bu cevheri keşfetmek için artık hem zaman hem de para harcama yoluna gidiyor.

KİGALİ’DE YEME ve İÇME

Ruanda’da tadına bakmanız gerekenlerden sadece bir tanesi. Ruandalılar et ve balık şişe hayranlar. Repub Lounge’da bu yemeğin Ruanda’da nasıl yapıldığını görme şansınız var. Çok sevilen bu yerel işletme canlı müzik, şarap, kokteyller ve parıldayan ışıklarla bezeli çarpıcı bir Kigali manzarası da sunuyor. Diğer yandan Question Coffee’nin kendi ürettiği kahve çekirdekleri kadın çiftçiler tarafından yetiştiriliyor. Bir diğer gidilmesi gereken mekan ise Ruanda malzemelerine fransız usulü getiren Poivre Noir.

KİGALİ’DE KONAKLAMA

Hotel des Mille Collines buranın en ünlü otellerinden biri. Otelin ünü ise Ruanda Oteli filminden geliyor. Söz konusu otel soykırım döneminde 1200 kişiye barınma ve sığınma imkanı sağlamış. Restoranı, barı ve manzarasıyla Ruanda’da konaklama için güzel bir seçenek. Diğer bir otel ise Heaven Boutique Otel, tropik bir bahçesi ve güzel bir spa merkezine sahip. Ruanda’da lüks bir yerde konaklamak isteyenler içinse Retreat by Heaven size göre.

KİGALİ’DE ALIŞVERİŞ

Ruanda yapımı ürünler için en iyi alışveriş noktası Marriot Hotel içindeki GoKigali. Bunun yanında el işi ürünlerin ve renkli Ruanda kumaşlarının satıldığı Kimironko pazarı da uğranması gereken noktalardan. Kigali’de hediyelik eşya işçin en iyi adres ise 1000 Hills Distillery.

KİGALİ’DE SERGİ VE MÜZELER

Inema Arts Center yaratıcılığıyla öne çıkan, yaklaşık bir düzine sanatçıya ev sahipliği yapan bir merkez konumunda, sergi ve performanslar için görülmesi gereken bir yer. Bunun yanında genç sanatçıların eserlerini sergilendiği Ivuka Arts Kigali, Niyo Art Gallery ve Uburanga Arts Studio da görülmesi gereken yer arasında yer alıyor.