Alışveriş

Yurtdışı Gezi: Ruanda’nın Başkenti Kigali

Ruanda’nın merkezinde yer alan başkent Kigali, birçok açıdan ülkenin nabzının attığı yer. 1994 yılındaki soykırımın ardından cüretkar bir atılım yapan Kigali, ülke ekonomisinin itici gücü ve yenilikçi sembolü olarak öne çıkıyor. Gücünü 1.2 milyonu bulan ve artmaya devam eden nüfusundan alan, coğrafi çeşitlilik açısından zengin bu şehir, gelişme yolunda ülke çapında aylık düzenlenen temizlikler, plastik poşet yasağı ve açılacak bir şehir ekoturizm parkı gibi projelerle sürdürülebilirliği de benimsedi. Tüm bu çabalarla Kigali, Afrika’nın en temiz şehirlerinden biri olarak öne çıkmayı başardı.

Neredeyse tüm sakinlerine yüksek hızlı internet erişimi sağlayan Kigali’de bağlantıların önemi biliniyor. Teknolojik ve sosyal ağlar üretme çabası Kigali’nin işine de yaradı. Bir zamanlar Volkanlar Ulusal Parkı’ndaki gorilleri görmeye giderken, şehirden hızlıca geçen gezginler, yaratıcılığı ve renkleriyle parlayan bu cevheri keşfetmek için artık hem zaman hem de para harcama yoluna gidiyor.

KİGALİ’DE YEME ve İÇME

Ruanda’da tadına bakmanız gerekenlerden sadece bir tanesi. Ruandalılar et ve balık şişe hayranlar. Repub Lounge’da bu yemeğin Ruanda’da nasıl yapıldığını görme şansınız var. Çok sevilen bu yerel işletme canlı müzik, şarap, kokteyller ve parıldayan ışıklarla bezeli çarpıcı bir Kigali manzarası da sunuyor. Diğer yandan Question Coffee’nin kendi ürettiği kahve çekirdekleri kadın çiftçiler tarafından yetiştiriliyor. Bir diğer gidilmesi gereken mekan ise Ruanda malzemelerine fransız usulü getiren Poivre Noir.

KİGALİ’DE KONAKLAMA

Hotel des Mille Collines buranın en ünlü otellerinden biri. Otelin ünü ise Ruanda Oteli filminden geliyor. Söz konusu otel soykırım döneminde 1200 kişiye barınma ve sığınma imkanı sağlamış. Restoranı, barı ve manzarasıyla Ruanda’da konaklama için güzel bir seçenek. Diğer bir otel ise Heaven Boutique Otel, tropik bir bahçesi ve güzel bir spa merkezine sahip. Ruanda’da lüks bir yerde konaklamak isteyenler içinse Retreat by Heaven size göre.

KİGALİ’DE ALIŞVERİŞ

Ruanda yapımı ürünler için en iyi alışveriş noktası Marriot Hotel içindeki GoKigali. Bunun yanında el işi ürünlerin ve renkli Ruanda kumaşlarının satıldığı Kimironko pazarı da uğranması gereken noktalardan. Kigali’de hediyelik eşya işçin en iyi adres ise 1000 Hills Distillery.

KİGALİ’DE SERGİ VE MÜZELER

Inema Arts Center yaratıcılığıyla öne çıkan, yaklaşık bir düzine sanatçıya ev sahipliği yapan bir merkez konumunda, sergi ve performanslar için görülmesi gereken bir yer. Bunun yanında genç sanatçıların eserlerini sergilendiği Ivuka Arts Kigali, Niyo Art Gallery ve Uburanga Arts Studio da görülmesi gereken yer arasında yer alıyor.